قالب لاستیک, مقالات

چاپ سیلیکون چیست؟

چاپ سیلیکون چیست؟

چاپ سیلیکون چیست؟

سیلیکون پلیمری است که به طور گسترده در صنایع نساجی، هوافضا، خودرو و حتی بهداشت و درمان استفاده می‌شود. ویژگی منحصر به فرد آن نسبت به سایر پلیمرها، الاستیسیته و مقاومت بسیار بالا برای تحمل فشار و حرارت است.

در سال‌های اخیر، روش‌های سطح کاری مانند چاپ بر روی محصولات مختلف مورد توجه قرار گرفته است چرا که ظاهر محصولات را به شکل منحصر به فردی تغییر می‌دهند. به عبارت دیگر، این روش‌ها موجب افزایش فروش محصولات می‌شوند. با توجه به محبوبیت سیلیکون در صنایع مختلف، این سوال مطرح می‌شود که آیا امکان چاپ نوشته یا مارک روی قطعات سیلیکونی نیز وجود دارد یا نه. پاسخ مثبت است. در واقع، صنعت چاپ سیلیکون موجب افزایش فروش و محبوبیت آن شده است.

پرینت سیلیکون

جوهرهای چاپ سیلیکون

تنها جوهرهای مبتنی بر سیلیکون می‌توانند به لایه‌های سیلیکونی بچسبند. بهترین جوهر سیلیکونی در جهان، جوهرهای سیلیکونی Natron™ SE™ هستند. استفاده از این جوهرهای سیلیکونی بسیار ساده است در حالی که انعطاف‌پذیری و کدری فوق‌العاده‌ای را نیز ارائه می‌دهند.

جوهرهای سیلیکونی به شدت مقاوم و قابل شخصی‌سازی هستند چراکه در رنگ‌های بسیار متنوعی ارائه می‌شوند. به منظور استفاده از این جوهرها به حرارت نیاز است. هنگام آماده‌سازی جوهر برای چاپ سیلیکون، اتصال عرضی و همچنین واحدی برای کنترل ویسکوزیته اضافه می‌شود. همچنین، یک کاتالیزور به منظور عمل آوردن و پخت جوهر بکار می‌رود.

تمامی مواد اولیه باید به دقت وزن شوند. پس از دستیابی به رنگ دلخواه، برای مدت زمان طولانی قابل اعمال می‌ماند. چاپ سیلیکون به کمک جوهر مبتنی بر سیلیکون، پیوند بسیار محکمی را ایجاد می‌کند که منجر به تولید محصولی مقاوم در برابر آب و سایش می‌گردد.

فرآیند ترکیب رنگ‌های پایه مختلف به منظور به دست آوردن رنگ دلخواه، یک رویه‌ی به شدت کنترل شده است. فرمول نشان‌دهنده‌ی نوع و وزن دقیق هر رنگدانه ایجاد می‌شود. مقادیر رنگدانه‌ها تا دست یافتن به رنگ دلخواه تنظیم می‌شوند. سپس، فرمول به دست آمده به منظور تضمین تولید دقیق در طول عمر محصول ثبت می‌شود.

نحوه‌ی چاپ نوشته یا مارک روی قطعات سیلیکونی

در همین راستا، روش‌های مختلفی نیز برای چاپ نوشته روی قطعات سیلیکونی وجود دارد؛ از جوهرها و اسپری‌های مبتنی بر سیلیکون گرفته تا استفاده از لیزر و روش‌های پیشرفته‌ی جدید. برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • استفاده از لیزر؛
  • چاپ سیلک اسکرین؛
  • قلم‌زنی؛
  • نقش‌زنی؛
  • استفاده از جوهرهای سیلیکونی.

به طور کلی، چهار روش اصلی به منظور چاپ مارک روی قطعات سیلیکونی وجود دارد:

  1. نقش‌زنی و قلم‌زنی مستقیم مارک مورد نظر در قالب ابزار: در طول فرآیند ساخت قالب CNC، مارک نقش‌زنی یا قلم‌زنی شده به طور مستقیم بر قالب‌های سیلیکون بازار حک می‌شود.
  2. مارک چاپ شده: چاپ کردن به طور گسترده به منظور قرار دادن یک مارک روی محصولات سیلیکونی بکار می‌رود.
  3. مارک حکاکی شده به کمک لیزر.
  4. مارک اپوکسی.
چاپ روی سیلیکون

یکی از رایج‌ترین روش‌های چاپ سیلیکون، چاپ اسکرین است. مش‌های اسکرین در اندازه‌های بسیار متنوعی وجود دارند و بسته به تصویر نهایی موردنظر انتخاب می‌شوند. یکی از مزایای این روش، امکان اعمال چندین تصویر بر روی یک قطعه‌ی سیلیکونی است.

چاپ بر روی قطعات سیلیکونی موجب افزایش کارآمدی و عملکرد قطعه‌ی موردنظر می‌شود. به علاوه، چاپ سیلیکون منجر می‌شود که محصول نهایی از نظر بصری برای مشتریان بالقوه جذاب‌تر شود. در نتیجه، فروش محصولات نیز افزایش می‌یابد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *