قالب بادی, مقالات

قالب‌گیری بادی چیست؟ محصولات تولیدی با قالب بادی

قالب‌گیری بادی

چه نوع محصولاتی با قالب­‌ گیری بادی تولید می شوند؟

قالب­‌ گیری بادی برای ساخت بسیار رایج شده است و تقریباً در هر صنعت از قالب­‌ گیری بادی برای بطری‌ها، ظروف یا بسته بندی استفاده می‌­شود. اما چه محصولات خاص قالب ­‌گیری بادی وجود دارند؟ آیا آنها را دیده­‌اید یا از آنها استفاده کرده‌­اید؟ بیایید نگاهی به برخی از صنایع بیندازیم و توجه داشته باشیم که هر روز از کدام محصولات و قطعات استفاده می­‌کنند.

قالب‌گیری بادی

در صنعت خودروسازی در بسیاری از قسمت­‌های ذخیره مایعات از قالب ‌­گیری بادی استفاده می‌­شود. ظروف سرریز سیستم خنک کننده، بطری­‌های مایع شوینده شیشه جلو اتومبیل و حتی مخازن سوخت معمولاً با قالب‌­ گیری بادی ساخته می‌­شوند.

در صنعت لوازم خانگی، لوازم اصلی شما در خانه شامل مخازنی است که حاوی مایعات هستند و به شستن لبا‌‌س‌­ها و ظروف کمک می‌کنند. این‌ها معمولاً از طریق قالب­‌ گیری بادی ساخته می­‌شوند.

در لوازم و قطعات پزشکی اگر به یک کلینیک بهداشتی، دندانپزشک یا پزشک خانواده خود مراجعه کرده باشید، می­‌توانید به سرعت شمارش تعداد ظروف توخالی را شروع کنید. بطری­‌های اسپری، بطری­‌های آب و ظروف ذخیره ­سازی روی کابینت‌­ها را پوشانده­‌اند. همه این موارد به سرعت با قالب ­‌گیری بادی ساخته می‌­شوند.

در اسباب بازی­‌های کودکان، اگر فرزند کوچکی دارید، می‌­توانید به سرعت تعداد اسباب بازی­‌های سبک توخالی آنها را بشمارید. بلوک و اسباب بازی­‌های فشرده استفاده­‌های معمول برای قالب­‌گیری بادی است.

وسایل مربوط به چمن و باغ، تقریباً می­‌توانید چمن و باغ را در دسته اتومبیل و ظروف فله قرار دهید زیرا در آن از بطری برای محصولات مایع استفاده می­‌شود و از ماشین قالب­‌ گیری برای ماشین‌­های چمن زنی و تجهیزات برقی برای مخازن سوخت، ذخیره‌­سازی روغن و توزیع استفاده می‌­شود.

دریایی، محصولاتی که در آب می‌­ریزند باید قابلیت انعطاف پذیری داشته باشند و قالب‌­ گیری بادی محصولات توخالی را با سهولت ایجاد می‌کند. مخازن، شناورها و سایر موارد معمولاً با قالب ‌­گیری بادی ساخته می­‌شوند.

آیا محصول بعدی شما باید قالب­‌ گیری بادی داشته باشد؟

قالب­‌گیری بادی دارای سه نوع مختلف است: قالب‌­ گیری بادی اکستروژن، قالب ‌­گیری بادی تزریقی و قالب ‌­گیری بادی کششی-تزریقی. قالب­‌ گیری بادی اکستروژن (EBM) معمولاً برای ساخت بطری، ظروف صنعتی، محصولات خودرویی، اجزای دستگاه و اسباب بازی­‌های کودکان استفاده می­‌شود. قالب‌­گیری بادی تزریقی (IBM) به طور معمول برای ساخت بطری‌­های کوچکتر (معمولاً کوچکتر از 16انس/ 500 میلی­‌لیتر در حجم) با حجم تولید بالا استفاده می‌­شود. بهترین نمونه‌­ها بطری‌­های صنعت داروسازی، قطعات صنعت پزشکی و بسته‌­های محصولات آرایشی و بهداشتی یا سایر محصولات مصرفی است. قالب‌­ گیری بادی کششی-تزریقی (ISBM) معمولاً از پلی اتیلن ترفتالات (PET) و پلی پروپیلن (PP) استفاده می‌­کند زیرا خصوصیات فیزیکی آنها توسط عملیات کششی برای بهبود مقاومت و خواص مانع با وزن کمتری و ضخامت دیواره بهتر افزایش می‌­یابد. یکی از این گزینه‌­ها ممکن است کاملاً متناسب با عملکرد، طرح و آب و هوای مورد استفاده محصول جدید شما باشد.

قالب پت

بهترین پلیمرها برای محصولات کدامند؟

قالب­‌گیری بادی دارای سه نوع اصلی است، اما لیست رزینی که می‌­توان برای قالب‌­ گیری بادی استفاده کرد بسیار گسترده است. پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE)، پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)، پلی پروپیلن (PP)، پلی کربنات (PC)، پلی استایرن (PS)، کو پلی‌­استر، پلی اتیلن ترفتالات (PET)، پلی وینیل کلرید (PVC)، نایلون، اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) اصلی‌­ترین رزین‌­هایی است که با قالب‌­گیری بادی استفاده می‌­شود. هر رزین بهترین گزینه برای یکی از سه نوع اصلی است، مانند پی‌­ای‌­تی و پی‌­پی که در قالب‌­گیری بادی کششی-تزریقی استفاده می‌­شود.

قالب بادی پلی اتیلن

 

قالب­‌ گیری بادی در مقایسه با سایر فرایندهای قالب­‌گیری تزریقی که ممکن است برای محصول جدید خود در حال تحقیق هستید، مزایایی دارد. بسیاری از صنایع از یکی از سه نوع قالب­‌گیری برای تولید محصولات معمول روزمره استفاده می‌­کنند، در حالیکه برخی دیگر از این فرآیند برای تولید محصولات کم حجم منحصر به فرد استفاده می­‌کنند. تعیین اینکه یکی از سه نوع قالب‌­ گیری بادی بهترین انتخاب شما باشد یا خیر، و اینکه کدام رزین برای محصول جدید شما مناسب­‌تر است، بستگی به سطح طراحی و ساخت متخصص دارد. پلاستیک‌­های SEA-LECT می­‌توانند به انتخاب رزین، گزینه­‌های مونتاژ کلید و مدیریت برنامه کمک کنند تا چرخه توسعه کامل را با موفقیت مشاهده کنند. با ما تماس بگیرید یا از طریق صفحه مشاوره برای ما ایمیل بزنید.

ما می­توانیم در مورد بهترین فن­آوری برای استفاده، بهترین مواد برای تأمین نیازهای محصول شما و نحوه پیمایش در هر مرحله از توسعه، مشاوره­‌ای به شما ارائه دهیم. در پلاستیک، ما در کاربردهای محصولات نظامی، تجهیزات ماجراجویی در فضای باز، آلات موسیقی، پشتیبانی از صنایع پزشکی و محصولات مصرفی تخصص داریم. هدف ما این است که پروژه شما را در ساخت، مونتاژ و حمل و نقل صرف نظر از پیچیده بودن ایده، کارآمد و مقرون به صرفه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *