قالب لاستیک, مقالات

انواع فرآیند قالب گیری بادی

قالب بادی

انتخاب فرآیند – چند نوع فرآیند قالب گیری بادی داریم ؟

تغییرات زیادی در روند قالب گیری بادی بوجود آمده است.

سه نوع فرآیند قالب گیری بادی وجود دارد:

قالب گیری بادی اکستروژن (extrusion blow molding) ،

قالب گیری تزریقی (injection blow molding)

قالب گیری ضربه کششی (stretch blow molding).

 

همه این فرآیندها از دمیدن فشار هوا به درون قالب برای تولید یک محصول بادی مرغوب استفاده می کنند. از فرایند قالب گیری بادی برای ساخت بطری های پلاستیکی ، ظروف درب دار ، شیشه ها و سایر اشیا توخالی استفاده می شود.

این فرایند مشابه هنر سنتی شیشه کاری است. در آن روش به واسطه دمیدن در شیشه آن را به شکل دلخواه در می آوردند. قالب گیری بادی یک فرآیند دو مرحله ای است. مرحله اول قرار گرفتن یک لوله توخالی درون قالب ، که معمولاً از آن به عنوان پاریسون یا پریفرم یاد می شود ، سپس مرحله دوم باد کردن آن به شکل دلخواه. پریفرم باد شده به شکل قالب درآمده و پس از سرد شدن شکل خود را حفظ می کند. محصولاتی که از این طریه به بدست می آیند همگی سخت ، سبک و دارای نسبت حجم به وزن زیادی هستند.

محصولاتی چون بطری ها ، شیشه شیر ، انواع قوطی ها ، ظروف شامپو ، اسباب بازی ها ، بطری های آب و بطری های نوشابه همگی به روش قالب گسیری بادی ساخته میشوند.

 

این مقاله با افتخار، توسط گروه صنعتی تمکو تهیه و تدوین گردیده است. از این رو شما میتوانید برای مطالعه مقالات گوناگون در زمینه قالب سازی صنعتی به وبسایت گروه صنعتی تمکو مراجعه نمایید. همچنین میتوانید ما را در آپارات و اینستاگرام دنبال کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *