قالب

ساخت قالب فشاری سیلیکونی چیست؟

ساخت قالب فشاری سیلیکونی چیست؟

قطعات لاستیکی سیلیکونی پخته نشده در بین دو نیمه‌ی قالب از پیش حرارت داده شده قرار می‌گیرند. سپس، قالب تحت یک فشار کلی از دستگاه قالب‌گیری ولکانایزر بسته می‌شود. این فشار تضمین می‌کند که ماده تمامی قسمت‌های قالب را پر کرده و با هدایت حرارتی از سطح قالب موجب گرم شدن آن شود و در نهایت به شکل قالب پخته شود. اجزای سیلیکونی شکل‌دهی شده همراه با مواد اضافی که آن‌ها را فلاش می‌نامیم، به صورت دستی از دورن قالب خارج می‌شوند. در ادامه جزئیات مربوط به هر مرحله از ساخت قالب فشاری سیلیکونی را ارائه خواهیم داد.

انتخاب مواد خام سیلیکونی

فرآیند ساخت قالب فشاری سیلیکونی با انتخاب مواد خام اولیه‌ی سیلیکونی آغاز می‌شود. مواد لاستیکی سیلیکونی برای استفاده در کاربردهای مخنلف فرموله شده‌اند. از این رو، به گزینه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. بر اساس نیازهای کاربردی/ساختار محصول و الزامات تایید، مناسب‌ترین مواد اولیه انتخاب خواهد شد.

مخلوط و آسیاب کردن مواد سیلیکونی

مواد خام سیلیکونی قبل از قالب‌گیری فشاری مخلوط، خرد و آسیاب می‌شوند. رنگدانه‌ها (پیگمنت رنگی)، عامل‌های ولکانش و غیره به مواد خام سیلیکونی اضافه شده و توسط غلطک‌هایی به طور کامل خرد و آسیاب می‌شوند. مخلوط شدن به کار کامل یک الزام برای پخت سیلیکون در فرآیند ساخت قالب است.

آسیاب کردن مواد سیلیکونی

برش/بلنکینگ

پس از مخلوظ شدن، ترکیب لاستیک سیلیکونی با دستگاه برش به ضخامت و عرض خاصی برش داده می‌شود. سپس، بر اساس وزن محصول به قطعاتی با اندازه و وزن مناسب برش داده می‌شود.

 

قرار دادن ماده سیلیکونی داخل قالب

قطعات برش داده شده با دقت در دو طرف قالب ابزار قرار داده می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که ماده سیلیکونی به اندازه‌ی کافی در قالب پر شده باشد. سپس، فرآیند ساخت قالب ولکانیزه آغاز می‌شود.

قرار دادن ماده سیلیکونی داخل قالب

ساخت قالب ولکانیزه سیلیکونی

ماده سیلیکونی تحت حرارت و فشار بالای دستگاه قالب‌گیری ولکانایزر به طور کامل پخته خواهد شود و سپس به خوبی شکل می‌گیرد.

خارج کردن از قالب

اجزای سیلیکونی شکل‌دهی شده همراه با مواد اضافی که آن‌ها را فلاش می‌نامیم، به صورت دستی از دورن قالب خارج می‌شوند.

پرداخت سطح یا پلیسه‌گیری

فلاش سیلیکونی‌، یک فلاپ نازک از مواد در خط جداساز دو نیمه‌ی قالب است. به دلیل ویسکوزیته‌ی کم مواد سیلیکونی و فشار زیاد قالب در هنگام حرارت‌دهی و برش، ماده‌ی سیلیکونی تحت فشار به هر فضایی درون قالب سرازیر می‌شود. در فرآیند ساخت قالب ولکانیزه، با طراحی مناسب و ابزار بهتر و وزن دقیق مواد می‌تواند مقدار فلاش را به حداقل رساند. در اکثر موارد فلاش به صورتی دستی جدا می‌شود، هرچند در برخی موارد می‌توان دی فلاشینگ سیروژنیک را بکار برد.

پرداخت سطح یا پلیسه‌گیری

توجه داشته باشید که در فرآیند ساخت قالب فشاری سیلیکونی، بر روی تمام قطعات سیلیکونی یک خط فلاش با مقدار کمی از فلاش سیلیکونی (کمتر از 0/3 میلیمتر) باقی خواهد ماند، ما آن را خط تقسیم یا جداساز می‌نامیم. برای برخی از محصولات که ارزش بیشتری به لحاظ نمای بیرونی دارند، خط تقسیم ممکن است تاثیرگذار باشد. بنابراین، بهتر است از قبل شرکت سازنده را مطلع کنید تا مهندسان در هنگام برنامه‌نویسی قالب را بهتر طراحی کنند.

لینک منبع: hbsilicone.com

پست های مرتبط

1 نظر در “ساخت قالب فشاری سیلیکونی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *