محدودیت‌­های پلی‌‌بوتیلن ترفتالات:

پدیده شرینکیج در قالب‌­گیری، مقاومت پایین در برابر هیدرولیز (حساس به آب داغ)، مستعد تاب­برداشتن به علت پدیده شرینکیج،حساسیت تقویت ­نشده به ترک، دمای خمش حرارتی پایین در 60 درجه سانتی­گراد در مقایسه با دیگر مواد.

کاربردهای پلی‌‌بوتیلن ترفتالات و آلیاژهای آن:

پلی‌بوتیلن ترفتالات دست طراحان و تولیدکنندگان را کاملاً باز می­‌گذارد. این همه فن­‌حریف پلی‌‌بوتیلن ترفتالات منجر شده تا کاربردهای گسترده­‌ای داشته باشد:

تجهیزات داخلی و بیرونی اتومبیل

ترکیب خواص مکانیکی و الکتریکی بالا، پایداری حرارتی قابل قبول و مقاومت شیمیایی فوق­‌العاده منجر به ایجاد فرصت برای تولید بسیاری از قطعات خودرو از پلی‌‌بوتیلن ترفتالات و آلیاژهای آن شده است. پلی‌بوتیلن ترفتالات با توجه به مقاومت بالا در برابر تنش حرارتی و مسائل محیطی در بسیاری از قطعات خودرو بکار می‌­رود.

از پلی‌بوتیلن ترفتالات در تجهیزات بیرونی و خارجی خودرو مخصوصاً قطعات سیستم الکترونیکی استفاده می­‌گردد. به موارد زیر می‌­توان اشاره کرد: شیشه­ پاک‌کن- آینه بغل- کاپوت، دستگیره‌ها و فن، قطعات مربوط به بخش سوخت، سنسورها و جعبه فیوزها، قطعات موتور و سیستم احتراق

کاربرد آلیاژهای پلی ‌بوتیلن ترفتالات

بیشتر در بدنه خودرو و تجهیزات مربوط به حفاظت مانند کیسه‌های هوا، گیره شلنگ سوخت، لنت ترمز و کامپیوتر خودرو بکار گرفته می­‌شود.

مقاومت الکتریکی بالا و استحکام زیاد دی­‌الکتریک این پلیمر باعث می‌­شود تا قطعات الکترونیکی در برابر قطعی مدار و خرابی مصون باشند. گریدهای زیادی در راستای قطعات الکترونیکی طراحی شده­اند که منجر به کاربردهای فراوانی در ارسال سیگنال و شروع به کار سیستم دارند. این موارد عبارت هستند از: سوییچ­‌های قطع و وصل جریان مدار، سوکت­‌های اتصال برای پانل مدولار، سیم­‌های اتصال و کابل فیبر نوری، رابط، سنسورها و چیپست­‌ها، ترانسفورماتورهای عایق، ترمینال بورد.

قالب PBT

مقاومت مکانیکی بسیار بالای پلی‌‌بوتیلن ترفتالات منجر به کاربردهای گسترده آن در صنایع دارد. از دیگر خواص آن به استحکام بالا، سفتی زیاد و مقاومت خوب در برابر ضربه از دیگر کاربردها می­‌توان به لامپ فلورسنت، لامپ تیر چراغ برق، هوزینگ پمپ، پیشران، فیلتر مدیا، رشته نخ مونوفیلامنت و مولفه­‌های بسته­‌بندی اشاره کرد.
از کاربردهای آلیاژهای پلی‌‌بوتیلن ترفتالات می‌­توان به فیلترهای هوا، مخزن سوختی کوچک، پوشش تراکتور و پنل، ابزار قدرت ابزاری و زنجیرها اشاره کرد.

پلی‌بوتیلن ترفتالات یا PBT چیست؟

مصارف غیرصنعتی

کاربردهای عادی پلی‌بوتیلن ترفتالات شامل دستگیره آهنی، دستگیره درب فر، براکت موتور و کلوزرهای پنل. به علت عملکرد و ظاهر این پلیمر، از این ماده در مبلمان اداری نیز استفاده می­‌شود.

مروری بر پلی‌بوتیلن ‌ترفتالات یا PBT

پلی‌بوتیلن ‌ترفتالات با خواصی مانند وزن کم و هزینه تولید پایین، منجر شده است که این پلیمر جایگاه ویژه­ ای در صنایع خودروسازی و الکترونیکی پیدا کند.

باید درباره خواص مکانیکی، حرارتی و الکتریکی پلی‌بوتیلن ترفتالات به جست­جو پرداخت تا به این نتیجه رسید که چرا این ماده به شکل حرفه­ ای در صنایع مهندسی کاربرد دارد. هم‌چنین، نحوه ترکیب با پلی‌کربنات و پلی‌اتیلن ترفتالات و شرایط فرآیند این ماده پلیمری را آموخت. در ابتدا با پلاستیک پلی‌بوتیلن‌ ترفتالات و نحوه ساخت آن آشنا می ‌شویم.

پلی‌‌بوتیلن ترفتالات چیست؟

پلی‌بوتیلن ترفتالات یک ماده ترموپلاستیک مهندسی و نیمه بلورین است. این پلیمر خواص مشابه با پلی‌‌اتیلن ترفتالات دارد و جزء خانواده پلی ­استرها محسوب می ­شود. پلی‌‌بوتیلن ترفتالات از پلی کندانسیون ترفتالیک اسید یا دی متیل ترفتالات با ۴،۱-بوتان‌دیول و بکارگیری کاتالیزورهای خاص تهیه می‌­شود.

قالب PBT

محصولات پلی‌‌بوتیلن ترفتالات شامل تنوع بسیار گسترده‌­ای از گریدها هستند که برای قالب‌گیری تزریقی بسیار مناسب هستند. این موارد عبارت هستند از: تقویت­ شده‌‌ها، مقاوم شده در برابر ضربه و مقاوم در برابر حرارت.

در مقایسه با رزین تقویت ­نشده، پلی‌بوتیلن ترفتالات تقویت­ شده با الیاف شیشه، با افزایش مقاومت در برابر کشش، انعطاف­‌پذیری و استحکام بالا همراه هستند.

پلی‌بوتیلن ترفتالات­‌های مقاوم در برابر حرارت و روغن‌­کاری شده به هر دو شکل گریدهای تقویت­ شده و تقویت­ نشده در دسترس هستند. در مقایسه با رزین نشده، گرید تقویت ­شده با الیاف شیشه در برابر کشش مقاومت چندبرابری نشان داده و استحکام آن نیز افزایش می‌­یابد.

گریدهای مختلف این پلیمر توسط رگولاتورهای مختلف مورد تایید قرار گرفته است. که شامل انجمن برق، الکترونیک و فناوری‌های اطلاعات و سازمان غذا و دارو برای مصارف پزشکی است.

خواص پلی‌‌بوتیلن ترفتالات چیست؟

پلی‌بوتیلن ترقتالات از خواص مکانیکی و الکتریکی فوق‌العاده­ ای برخوردار است. مقاومت کششی و خواص ماشین­‌کاری عالی، کاهش هزینه و کم ­شدن وزن سازه، استحکام بالا، سفتی و مقاومت خوب در برابر ضربه.

پلی‌بوتیلن ترفتالات هم‌چنین در برابر خزش، پایداری ابعادی و جذب رطوبت پایین مقاومت خوبی از خود نشان می‌­دهد. این پلمیر مخصوصاً در صنایع خودروسازی، در برابر تنش­‌های حرارتی و عوامل نامساعد محیطی از مقاومت قابل قبولی برخوردار است. پلی‌‌بوتیلن ترفتالات از قطعات الکترونیکی که مقاومت دی­‌الکتریک بسیار بالایی دارند در برابر ناپایداری و فروپاشی در مدار، محافظت می­‌کند.

از دیگر خواص این پلیمر می‌توان اشاره کرد به جذب انرژی بهینه به علت اتلاف دی­‌الکتریک پایین و بکارگیری در وسایل الکترونیکی با فرکانس بالا، داشتن گریدهای در دسترس مقاومت در برابر حرارت، تحمل خزش و دمای بالا، مقاومت در برابر اشعه یووی و افزایش حرارت، دارای تاییدیه سازمانی برای غذا، دارو و آب­‌های معدنی.

پلی‌بوتیلن ترفتالات هم‌چنین در برابر اسیدهای قلیایی، الکل­‌ها، هیدروکربن­‌های آروماتیکی، کتون­‌ها، حلال­‌ها و گریس­‌ها بسیار مقاوم است. این مساله منجر به تولید قطعات پلاستیکی می­‌شود که در معرض حلال­‌های ارگانیک، بنزین و روغن قرار دارند تا پس از مدتی فرسوده نشوند.

استفاده از فیلرها و افزودن مولفه‌هایی برای تقویت مواد منجر می‌­شود تا به شکل درستی از آن­‌ها استفاده نمود. اشعه پایدارکننده یووی از نوع بنزوتریازول به شکل کلی همراه با پلی‌‌بوتیلن ترفتالات بکار گرفته می­‌شود که علت آن پایداری رنگ مناسب آن است.