به طور کلی سیلیکون ها به چند دسته با توجه به کاربردشان تقسیم بندی میشوند که این تقسیم بندی براساس سطح بهداشتی و غیر بهداشتی و کاربرد صنعتی که با توجه به خستگی ناپذیر بودن این مواد در فرآیند خستگی دارا میباشند. سیلیکون ها با توجه به سختی که دارند میتوان در کارهایی چون پزشکی، خودرویی، پتروشیمی، آشپزی، اسباب بازی و غیره کاربرد فراوانی دارند، استفاده نمود.

در ایران تنها یک شرکت وجود دارد که قادر به چاپ روی سیلیمون با تکنولوژی پلاسما میباشد.

سیلیکون رابر نوعی از مواد لاستیکی میباشد که پایه معدنی دارد و بهمین دلیل میزان تحمل شعله وری و دمای آن نسبت به لاستیک طبیعی بالاتر است و به دلیل عدم واکنش با مواد دیگر در صنایع غذایی و بهداشتی با اضافه نمودن افزودنی های لازم از مواد پرکاربرد میباشد.

برای تولید قطعه سیلیکونی میبایست پس از طراحی دقیق محصول، ضریب جمع شو سیلیکون روی محصول اعمال و فرآیند قالب گیری انجام گردد، در نهایت با پخت قالب تولید قطعات سیلیکون شما انجام میشود.

به طور کلی برای تولید شلنگ سیلیکونی یا هر مقطعی بصورت متری میبایست از دستگاه های اکسترود لاستیک سیلیکون استفاده گردد.

شکل های زیبایی که روی بتن ها همچون انواع گلدانها، سنگ فرش، جوی آب و غیره میبینید حاصل از ریختن بتن درون قالبهایی است که پس از سفت شدن از قالب درآورده و استفاده میگردد. این قالب ها معمولا فلزی یا سیلیکونی بوده که برای نوع سیلیکونی میبایست قالب های فولادی برایشان ساخته گردد.

قیمت قالب های لاستیک سیلیکونی با توجه به تعداد حفره های قالب که حاصل از ابعاد قطعه شما و دستگاه پرس دارد، تعیین میگردد.

سیلیکون بدلیل پایه معدنی بودن و استفاده گرید بهداشتی میبایست در ساخت قطعاتی همچون قاشق، دندون گیر، کاسه و تمامی وسایل کاربردی کودک استفاده گردد.

برای سفارش قالب سازی برای ساخته قطعه سیلیکونی میتوانید با قسمت فروش سایت بصورت تلفنی تماس و سفارش خود را ثبت نمایید و یا بصورت حضوری تشریف و نمونه های مشابه را دیده و سفارشتان را بفرمایید.

سیلیکون مایع با نام اختصاری LSR که در دستگاه های تزریق سیلیکون جهت مصارف پزشکی همچون پستانک ، ماسک اکسیژن و غیره استفاده میگردد. سیلیکون جامد با نام اخصاری HTV در مصارف صنعتی به صورت لقمه گذاری و یا ترانسفر استفاده میشود. سیلیکون RTV در مصارف نمونه سازی سریع و بدون دقت همچون مجسمه سازی در دمای محیط استفاده میگردد.

برای قالب زنی کیک، گلدان، شمع و یا هر قطعه دیگر نیاز به قالب سیلیکونی میباشد که میبایست این قالب های سیلیکونی توسط قالب های فولادی در دمای بالا تولید شوند.

مقاوم در برابر حرارت بالابودن سیلیکون، غیر سمی و بادوام سیلیکون، مقاوم در برابر بو بودن سیلیکون، نچسب بودن سیلیکون و دلایلی بیشتری که در قسمت مقالات به آنها اشاره شده است.

در فرآیند تولید قطعه سیلیکونی پس از ورود مواد فرآیند پخت انجام میگیرد بنابراین میتوان گفت که قالب تزریق سیلیکون همان قالب پخت لاستیک میباشد.

خیر . در قالب لاستیک و قالب سیلیکون تنها تفاوت محاسبه جمع شو مواد است که با استفاده از جداول مربوطه میتوان برخی از آنها را استخراج نمود.