برای قالب گیری به کمک باد میبایست با توجه به نوع مواد و تکنیک مد نظر ، دستگاه مورد نظر انتخاب گردد که معمولا گرانول به صورت تزریق داخل قالب ریخته میشود و توسط باد به دیواره ها چسبیده میشود و جنس به صورت تو خالی تولید و از قالب خارج میگردد.

قالب های بادی به صورت عمده به دو دسته ی قالب های آلومینیومی (معمولا برای مصارف بطری های پت یا PET و پلی کربنات یا PC) و قالب های فولادی (معمولا برای مصارف بطری های پلی اتیلن LDPE و HDPE) تقسیم میشوند.

قیمت قالب های بادی با توجه به جنس استفاده شده و حجم ظرف و پیچیدگی طراحی و تعداد کویت محاسبه و اعلام میگردد

دستگاه های زیادی با تنوع بالا در تولید قالب های بادی استفاده میگردد که پر مصرف ترین آنها دستگاه های بادی پت که شامل کوره و بادکن هستند که پریفرم در آنها قرار میگیرد و پس از پیش گرم شدن باد شده و شکل نهایی به خود میگیرند . همچنین دستگاه های بادی پلی اتیلن که به صورت روده پیوسته پایین آمده و به همراه باد شکل نهایی ظرف را به خود میگیرد.

بهتر است برای پاسخ به این سوال ، شما را به مقاله سازندگان برتر قالب سازی که در بخش مقالات سایت واقع شده است ارجاع دهیم.

در طراحی بطری های پت میبایست به شکل پریفرم و اندازه دهانه و گرماژ آن و روزنه های خروج هوا ، مکانیزم قالب و پرداخت و زوایای خروجی قطعه بسیار دقت کرد.

بله شرکت های متعددی در این زمینه فعالیت مینمایند و پریفرم ها را به دو صورت هات‌رانر و کولدرانر تولید میکنند.

در ساخت بطری پت از پریفرم پلاستیکی استفاده میگردد ولی برای ساخت قوطی های فلزی ، ورق های فلزی را به صورت کشش و برش با دستگاه های پرس و پتک میسازند.

پاسخ به سوال پت چیست مستلزم دانستن نام اختصاری آن میباشد، پت با نام اختصاری PET نوعی از مواد پلاستیکی میباشد که در صنایع غذایی و بداشتی مورد استفاده بیشتری قرار میگیرند. از پریفرم پت در قالب های بادی آلمینیومی استفاده میگردد.