بله شرکت های متعددی در این زمینه فعالیت مینمایند و پریفرم ها را به دو صورت هات‌رانر و کولدرانر تولید میکنند.

در ساخت بطری پت از پریفرم پلاستیکی استفاده میگردد ولی برای ساخت قوطی های فلزی ، ورق های فلزی را به صورت کشش و برش با دستگاه های پرس و پتک میسازند.

بهتر است برای پاسخ به این سوال ، شما را به مقاله سازندگان برتر قالب سازی که در بخش مقالات سایت واقع شده است ارجاع دهیم.

در طراحی بطری های پت میبایست به شکل پریفرم و اندازه دهانه و گرماژ آن و روزنه های خروج هوا ، مکانیزم قالب و پرداخت و زوایای خروجی قطعه بسیار دقت کرد.

برای قالب گیری به کمک باد میبایست با توجه به نوع مواد و تکنیک مد نظر ، دستگاه مورد نظر انتخاب گردد که معمولا گرانول به صورت تزریق داخل قالب ریخته میشود و توسط باد به دیواره ها چسبیده میشود و جنس به صورت تو خالی تولید و از قالب خارج میگردد.

قالب های بادی به صورت عمده به دو دسته ی قالب های آلومینیومی (معمولا برای مصارف بطری های پت یا PET و پلی کربنات یا PC) و قالب های فولادی (معمولا برای مصارف بطری های پلی اتیلن LDPE و HDPE) تقسیم میشوند.

قیمت قالب های بادی با توجه به جنس استفاده شده و حجم ظرف و پیچیدگی طراحی و تعداد کویت محاسبه و اعلام میگردد

دستگاه های زیادی با تنوع بالا در تولید قالب های بادی استفاده میگردد که پر مصرف ترین آنها دستگاه های بادی پت که شامل کوره و بادکن هستند که پریفرم در آنها قرار میگیرد و پس از پیش گرم شدن باد شده و شکل نهایی به خود میگیرند . همچنین دستگاه های بادی پلی اتیلن که به صورت روده پیوسته پایین آمده و به همراه باد شکل نهایی ظرف را به خود میگیرد.

پاسخ به سوال پت چیست مستلزم دانستن نام اختصاری آن میباشد، پت با نام اختصاری PET نوعی از مواد پلاستیکی میباشد که در صنایع غذایی و بداشتی مورد استفاده بیشتری قرار میگیرند. از پریفرم پت در قالب های بادی آلمینیومی استفاده میگردد.