سیلیکون

نحوه ساخت قالب سیلیکون

نحوه ساخت قالب سیلیکون

در صورتی که قصد دارید با نحوه ساخت قالب سیلیکون آشنا شوید، پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید چون قصد داریم به روش های مختلفی که در این زمینه وجود دارد، بپردازیم.
بهتر است بدانید تولید قالب های سیلیکون با توجه به نوع و شکل قالب از پیچیدگی های مختلفی برخوردار است، به طوری که برخی قالب ها را میتوان در منزل و در کمترین زمان ممکن به تولید رساند؛ در حالی که در برخی از مواد بهترین گزینه برای تولید قالب های سیلیکونی، استفاده از دستگاه های صنعتی، در کارگاه های تولید قالب، خواهد بود.

نحوه ساخت قالب سیلیکون

نحوه ساخت قالب سیلیکون در منزل

خوشبختانه بسیاری از قطعات سیلیکونی را میتوان در منزل تولید نمود. قطعاتی که در منزل تولید میشوند، از کیفیت قابل قبولی برخوردارند و میتوان در موارد مختلف به استفاده از آن ها پرداخت. معمولا بسیاری از خانم ها برای ساخت صنایع دستی هنری از این قالب ها استفاده میکنند.
نحوه ساخت قالب سیلیکون در منزل به این صورت است که باید قبل از هر چیز به تهیه ی مدل مورد نظر برای تولید پرداخت. مدل ها میتوانند مجسمه، اسباب بازی و هر شی سه بعدی باشند.
بعد از تهیه ی مدل تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را در وسط یک ظرف مکعبی شکل قرار دهید. مدل که میتواند مجسمه، ماکت و یا اشیا مختلف باشد، باید دقیقا در وسط مکعب قرار گیرد تا قالب به صورت استاندارد ساخته شود.
در مرحله ی بعد تنها کاری که برای ساخت قالب باید انجام داد این است که سیلیکون و هاردنر را، با نسبت های مشخص شده، ترکیب نموده و در ظرف مکعبی بریزید. معمولا بین ۸ تا ۱۲ ساعت زمان خواهد برد تا سیلیکون به خوبی خشک شود و قالب آماده گردد.

نحوه ساخت قالب سیلیکون

نحوه ساخت قالب سیلیکون به صورت صنعتی

نحوه ساخت قالب سیلیکون در صنعت با آنچه به صورت دستی انجام می‌شود کاملا متفاوت می‌باشد. برای تولید قالب ها در کارگاه های صنعتی نیازی به آماده بودن مدل و نمونه ی اولیه از محصول وجود نخواهد داشت و میتوان هر قالبی را با هر نوع طرح، پیاده سازی نمود.
در کارگاه های صنعتی نحوه ساخت قالب سیلیکون به این صورت است که شکل قابل با استفاده از نرم افزار های گرافیگی طراحی شده و قالب های تزریقی تولید میشوند.
با استفاده از قالب های تزریقی تولید شده میتوان قطعات سیلیکونی و لاستیکی را در تعداد بالا تولید نمود. قطعاتی که با این روش تولید میشوند بسیار مقرون به صرف بوده و کیفیت فوق العاده ای خواهند داشت به طوری که کیفیت قطعات تولید شده با روش های دستی، با روش صنعتی، قابل مقایسه نخواهد بود.

نحوه ساخت قالب سیلیکونکاربردهای قالب سیلیکون

همانطور که اشاره نمودیم نحوه ساخت قالب سیلیکون به کاربرد دقیق آن بستگی خواهد داشت. بسیاری از قطعات سیلیکونی به صورت صنعتی تولید میشوند که از میان آن ها میتوان به لوازم مورد نیاز در صنعت خودروسازی و صنایع پزشکی اشاره نمود.
اما علاوه بر این، قطعات سیلیکونی در تولید لوازم هنری نیز کاربرد دارند و ممکن است برخی از افراد فقط به یک نمونه از آن نیاز داشته باشند، که در بازار موجود نباشد و در خانه به تولید آن ها بپردازند؛ مانند برخی از قالب های مجسمه سازی و قالب های ساخت رزین.

پست های مرتبط

1 نظر در “نحوه ساخت قالب سیلیکون

  1. آواتار روح الله روح الله گفت:

    واقعا آموزش عالی هست و بنده با عمل کردن به مراحل ساخت تونستم یک قالب سیلیکونی بسازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *