قالب لاستیک, مقالات

مقایسه ویژگیهای صفحه کلیدهای سیلیکونی – بخش دوم

کی پد سیلیکونی

اگر طراحی مجموعه‌ی لایه‌ی رویی صفحه کلیدهای سیلیکونی نارسانا با سویچ‌های گنبدی فلزی خوب انجام شده باشد، عملاً غیر ممکن است که بدون بسته شدن کلید الکتریکی، با بازگشت گنبد به جای خود ضربه احساس شود.

لرزش لایه‌ی رویی صفحه کلید

در صفحه کلیدهای لاستیکی رسانا، هنگام اعمال فشار در ناحیهای خارج از مرکز، تمایل به سفت شدن و لرزش وجود دارد.

مخروط نیرو در اطراف لایه‌ی رویی صفحه کلیدهای سیلیکونی که حس ضربه را ایجاد میکند، ممکن است مستقل از قسمت‌های دیگر مخروط نیرو به جای خود برگردد و همین عامل باعث ایجاد لرزش میشود.

احتمالاً کاربر این لرزش ایجاد شده در لایه‌ی رویی صفحه کلید را به عنوان بسته شدن سویچ تلقی میکند در صورتی که ممکن است حس ضربه ایجاد شود در حالی که سویچ از لحاظ الکتریکی بسته نشده است. صفحه کلیدهای لاستیکی نارسانا با لاستیک دارای سختی بالاتر قالبگیری میشوند و از مخروط‌های نیرو برای ایجاد حس ضربه استفاده نمیکنند.

حرکت یا لرزش لایه‌ی رویی صفحه کلید، در زمانی که از جایی خارج از مرکز فشرده میشود، بدون مخروط نیرو بسیار محدود است. فشردن لایه‌ی رویی صفحه کلید از جایی خارج از مرکز سویچ را میبندد. ابهام در حرکت لایه ی رویی صفحه کلید و بسته شدن سویچ برای کاربر از بین میرود.

خلاصه

استفاده از صفحه کلیدهای لاستیکی قالبگیری شده امکان ایجاد رابط کاربری را به طراحان OEM میدهد. داشتن اطلاعات بیشتر درباره‌ی ساختار، ویژگیها و محدودیتها، ابزاری را بدست میدهد که به کمک آن میتوان بهترین انتخاب را برای کاربردهای ویژه داشت.

در نظر گرفتن صفحه کلید لاستیکی قالبگیری شده به عنوان جزء فعالی از یک مجموعه، به جای در نظر گرفتن آن به صورت یک قطعه‌ی مستقل، بزرگترین جهشی است که طراح میتواند داشته باشد.

گروه صنعتی تمکو با افتخار مقاله‌ای تحت عنوان قالبگیری فشاری سیلیکون برای صفحه کلیدهای لاستیکی برای علاقه‌مندان فراهم کرده است که از اینجا میتوانید مطالعه بفرمایید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید گروه صنعتی تمکو را در اینستاگرام و فیسبوک دنبال کنید.

این مقاله ، در ادامه مقاله قبل میباشد و به بررسی ادامه مقایسه صفحه کلیدهای سیلیکونی میپردازد.

نقطه‌ی عملکردی سویچ و جابجایی اضافی

صفحه کلیدهای لاستیکی رسانا تا زمانی که قرص در انتهای مسیر جابجایی خود، به صورت فیزیکی با رساناهای روباز روی برد مدار چاپی تماس پیدا نکند، اتصال الکتریکی نخواهند داشت. در واقع، لایه‌ی رویی صفحه کلید هنگام فشردن کلید، کمی فشرده میشود و به همین علت، کاربر پس از بسته شدن سویچ، احساس میکند جابجایی کمی بیشتر مقدار معمول بوده است.

معمولاً، نقطه‌ی عملکرد مؤثر سویچ در صفحه کلیدهای لاستیکی رسانا در حدود 90% مسیر جابجایی لایه‌ی رویی صفحه کلید (شامل جابجایی اضافی) است. توجه به این نکته ضروری است که ممکن است صفحه کلید لاستیکی رسانا «دچار مشکل» شود، به این صورت که کاربر به آرامی لایه‌ی رویی صفحه کلید را فشار میدهد و مخروط نیرو به جای خود باز میگردد (ایجاد حس ضربه) اما این نیرو به اندازهی کافی نیست و قرص، تماس فیزیکی با رساناهای روباز برد مدار چاپی پیدا نمیکند (سویچ بسته نمیشود).

صفحه کلید سیلیکونی

صفحه کلیدهای لاستیکی نارسانا، هنگام بازگشت سویچ گنبدی فلزی با عملکرد سریع به جای خود، اتصال الکتریکی را برقرار میکنند. نقطه‌ی بازگشت تقریباً در 70 % مسیر جابجایی است.

باز هم، هنگام فشار دادن، لایه‌ی رویی صفحه کلید لاستیکی کمی فشرده میشود و جابجایی اضافی را ایجاد میکند. نقطه‌ی عملکرد مؤثر سویچ معمولاً در نزدیکی 60% مسیر جابجایی لایه‌ی رویی صفحه کلید (شامل جابجایی اضافی) قرار دارد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *