قالب بادی, مقالات

مفاهیم و قوانین قالبگیری بادی

قالب بادی

مفاهیم قالبگیری بادی

مراحل اولیه

یک توضیح ساده از اصل قالبگیری بادی یک بادکنک است. اگر هوا را به داخل یک لوله پلاستیکی که از هر طرف بسته است بجز نقطه ای که هوا وارد آن می شود ، منفجر کنید ، این لوله منبسط می شود و به شکل قالب اطراف لوله در می آید. همانگونه که در مورد بالون وجود دارد ، هرچه لوله بیشتر کشیده شود ، نازک تر می شود.

این فرآیند با یک لوله گرم رزینی پلاستیکی به نام parison یا پریفرم شروع می شود. پریسون در داخل قالب تقسیم شده با یک حفره توخالی قرار می گیرد. سپس دو طرف قالب را بهم می چسبانند و لوله پریفرم را خرج و مهر می کنند. هوا به درون لوله دمیده می شود و دیواره رزین گرم را به شکل حفره منبسط می کند. قالب با آب جامد رزین به شکل قطعه خنک می شود. پس از خنک شدن ، قطعه از قالب خارج شده و اصلاح می شود.

قالب بادی

مراحل انجام فرآیند قالبگیری بادی :

روش های مختلفی برای قالب گیری بادی قطعات پلاستیکی وجود دارد . با این حال همه این روش ها پنج مرحله مشترک دارند که به شرح زیر است :

  1. ذوب کردن رزین
  2. تولید پریفرم یا پیش فرم
  3. بادکردن و متورم ساختن پریفرم در قالب برای تولید قسمت انتهایی
  4. خارج کردن قطعه از قالب
  5. به اتمام رساندن کار با اصلاح نهایی قطعه

مراحل قالب بادی

چهار مرحله اول مطابق همین روند انجام میشوند . پنجمین مرحله زمانی اجرا میشود که تمامی چهار مرحله قبل کاملا چرخه تولید را سپری کرده باشند . اما استثنا زمانی رخ میدهد که تعدادی قطعه به طور همزمان روی یک ماشین تولید شوند که ممکن است همه‌ی آنها در  چهار مرحله ابتدایی مشترک باشند . بنابراین مرحله 3 یعنی دمیدن و خنک کردن چرخه ،  دستگاه را کنترل می کند. سرعت دستگاهی که رزین را ذوب می کند و باعث پاریسن میشود باید تنظیم شود تا با زمان دمش و خنک شدن مطابقت داشته باشد.

برای مطالعه ادامه مبحث قالبگیری بادی میتوانید به این لینک مراجعه نمایید . همچنین میتوانید گروه صنعتی تمکو را در اینستاگرام دنبال کنید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *