خدمات, سیلیکون, قالب سازی, قطعه سازی

مروری بر انواع قطعات و قالب های سیلیکونی

مروری بر انواع قالبها و قطعات سیلیکونی

قالب های سیلیکونی از جنس فولاد می باشد که دارای استحام و دوام بسیار بالایی است. فولاد به علت شکل پذیری، استحکام تسلیم زیاد، استحکام کششی بالا و هدایت گرمایی خوب توانسته تا قالب های سیلیکونی تیم تمکو رابر را به یکی از با کیفیت ترین قالب های فولادی در ایران مبدل کند. این قالب ها در برابر سایش و زنگ زدی مقاوم است و به علت رسانایی گرمایی خوب باعث می شود تا عملیات انتقال گرما در حین کار به سرعت و سهولت صورت گیرد و تولید با حداکثر سرعت ادامه یابد.

قیمت مناسب فولاد، باعث شده تا بهای تمام شده ی این قالب های سیلیکونی بسیار مقرون  به صرفه بوده و مورد توجه صنعت گران مختلف قرار بگیرد. ما در مجموعه تمکو رابر قادریم هر نوع قالب سیلیکونی که مد نظر دارید را توسط تیمی متخصص و خبره طراحی و اجرا نمایم.

 

قالب های سیلیکونی، فرآیند تولید با گرما و فشار

 

این قالب ها، مقاومت بالایی در برابر حرارت و سرما داشته، دارای قابلیت رنگ پذیری و دارای خواص الکتریکی و مکانیکی مناسب هستند. این نوع قالب های سیلیکونی در صنایعی مانند ماشین سازی، الکتریکی، مهندسی، ساخت و ساز و صنعت ریخته گری کاربرد دارد.

 

موارد استفاده ی این نوع از قالب ها:

 

 • ساخت قالب های ریخته گری
 • ساخت قالب های سرامیکی و واشر سازی
 • قالب چاپ گرم و طلاکوب
 • تولید قالب برای قطعات آلیاژی و جواهرات مانند طلا، نقره و …
 • امان بهره گیری در صنایع متعدد از جمله غذا سازی، پزشکی و صنایع دارویی

 

انواع قالب های سیلیکونی برای تهیه قطعات

 

 • قالب های فشاری سیلیکونی: در این قالب ها سیلیکون در قالب پر شده و سپس در زیر دستگاه تحت فشار و حرارت شکل مورد نظر را به خود می گیرد.
 • قالب های تزریقی سیلیکونی: در این قالب ها سیلیکون به مقدار دقیق و مشخص داخل قالب حرارت دیده شده تزریق می گردد. به منظور جلوگیری از باز شدن قالب در حین عملیات تزریق، قالب در این مرحله تحت فشار قرار می گیرد.

 

قالب های اکستروژن سیلیکون

 

در این قالب ها، سیلیکون درون قالب شکل دار وارد شده و قالب تحت فشار حرارت داده می شود تا عملیات پخت سیلیکون صورت گیرد. از این قالب ها برای تولید لوازم و تجهیزات پزشکی و الکتریکی استفاده می شود.

هفت نکته ای که بایستی قبل از خرید قالب سیلیکونی بدانید.

 

 1. مهم است که قالب سیلیکونی شما صنعتی باشد یا دست ساز.

یکی از نکاتی که حتما باید قبل از خرید کاورهای سیلیکونی به آن توجه کنید این است که قالبی که قصد خرید آن را دارید دست ساز است یا صنعتی. قالب های سیلیکونی دست موجود در بازار عمدتا دارای دقت و کیفیت کیبورد های صنعتی نیستند و به طبع ارزان تر هستند. اما اگر واقعا می خواهید کار با کیفیت تهیه کنید از قالب های صنعتی که پردازش شده است استفاده نمایید.

 1. قالبها ممکن است دارای خلل و فرج و یا حباب هستند.

حتما به این نکته توجه نمایید که قالبی که قصد خرید آن را دارید کاملا صاف و یک دست است یا نه. توجه به این نکته قبل از خرید ضروری است چون قالب های بی کیفیت ممکن است دارای خلل و فرج و ترک باشند. که گاها در صورت عدم دقت از چشم خریدار پنهان می مانند و بعد از خرید ممکن است فروشنده کالا را از شما پس نگیرد.

 1. کدام برندها برترین قالب های سیلیکونی را می سازند.

حتما قبل از این که قالب سیلینکی تهیه کنید راجع به برند های معتبر تولید کننده ی قالب های سیلیکنی اطلاعات لازم را کسب نمایید. چرا که عمدتا برندهای ضعیف و نامعتبر ممکن است به دلیل استفاده از مواد نامرغوب و بی کیفیت محصول خوبی به بازار عرضه نکنند. که نتها باعث دوام کم محصول می شود بلکه در مواردی که غالب برای مصارف خوراکی استفاده می شود ممکن است بسیار زیان آور نیز باشد.

 1. قالب های بی کیفیت خشک و غیرارتجاعی و قالب های مرغوب نرم و منعطف.

قبل از خرید حتما باید بدانید که یک قالب سیلیکنی مرغوب باید یک دست، منعطف و نرم باشد. چنان چه قالبی خشک، دارای ناخالصی باشد و در صورت لمس نمودن به حد کافی منعطف نباشد. می توان مطمئن شد که این قالب از مواد بی کیفیت و نامرغوب تهیه شده است.

 1. قالب ضعیف و بی کیفیت امکان دفرمه شدن دارند.

قبل از خرید بدانید قالب های سیلیکنی کاملا معطف و ارتجاعی باشد. یعنی بعد از کشیده شدن، تحت فشار قرارگرفتن و یا اعمال نیرو باید سریعا به حالت اولیه خود باز گردد. چنان چه دید قالبی دفرمه گشته و یا پس کشیدن به سختی به حالت اولیه بر می گردد در کیفیت قالب سیلیکنی شک کنید.

 1. آیا قالبی که قصد خرید آن را داریم، استاندارد است.

استاندارد بودن یعنی داشتن حداقل های کیفی. چنان چه قصد خرید قالب سیلیکونی را دارید به علامت استاندارد آن توجه نماید. زیرا برای هر محصول نمونه های تقلبی زیادی در بازار وجود دارد که ممکن است حداقل های کیفی را هم نداشته باشد پس به این موضوع توجه کنید.

 1. دقیقا برای چه کاری قصد استفاده از قالب سیلیکونی داریم.

قبل از خرید باید بدانید به چه منظوری می خواید از قالب سیلیکونی استفاده نماید. هر قالب با توجه به مورد استفاده باید ویژگی های خاص خود را دشته باشد. قطعا قالب سیلیکنی برای کار با رزین با قالب سیلیکونی شیرنی پزی از نظر درصد ترکیب مواد بسیار متفاوت است.

 

ساخت سیلیکون رسانا جهت کاربردهای خودرویی و صنعتی

 

سیلیکون های رسانای الکتریکی در کاربردهای خودرویی و صنعتی مانند محافظت و آب بندی فرکانس رادیویی استفاده شده اند. تاکنون ، مدتهاست که استفاده از آنها در دستگاههای پزشکی به دلیل خلوص ، هزینه و چالش های پردازش دو ماده افزودنی سنتی مورد استفاده برای ساخت رسانای الکتریکی سیلیکون با مشکل روبرو شده است: کره های شیشه ای با روکش سیاه و نقره. گزینه سوم ، نانولوله های کربنی ، هیچ یک از اشکالاتی که در این ایستگاه های قدیمی وجود دارد ، باز کردن کاربردهای جدید سیلیکون های رسانا نیست.

نانولوله های کربنی تولید سیلیکون های رسانا را بدون به خطر انداختن خواص مکانیکی یا رنگ ترکیبات نهایی امکان پذیر می سازد. این روش بالاترین رسانایی را در مقایسه با سایر مواد پرکننده کربن فراهم می کند.

ساخت سیلیکون رسانا

دامنه کامل مقاومت

دامنه کامل مقاومت

برای ساده سازی کار با نانولوله ها ، باید از کنسانتره های TUBALL ™ MATRIX استفاده کرد که حاوی نانولوله های پراکنده مقدماتی با کیفیت بالا است. کنسانتره های نانولوله با استفاده از یک فرآیند ترکیب استاندارد ، باعث پراکندگی خوب نانولوله ها در سیلیکون ضد استاتیک می شوند. بسته به غلظت عامل آنتی استاتیک در ترکیب نهایی ، شرایط پردازش و سایر اجزای سیستم ، مقاومت در برابر حجم را می توان در محدوده <10 تا 1010 Ω · سانتی متر تنظیم کرد.

دامنه کامل مقاومت - 1

نانولوله های گرافن به طور گسترده ای در زمینه هایی استفاده می شوند که ترکیبات سیلیکونی ضمن حفظ انعطاف پذیری خود به رسانایی الکتریکی نیاز دارند ، از جمله در الکترونیک و هوا فضا به عنوان لوازم جانبی کابل و اتصالات ، پروفیل ها ، واشرها ، الکترودها و عناصر سیستم های کنترل محیط.

 

خواص نانولوله های گرافنی

 

 • ضد الکتریسیته ساکن ، استاتیک و رسانا
 • خصوصیات مکانیکی حفظ شده یا بهبود یافته از جمله نرمی
 • رئولوژی از ترکیب درمان نشده حفظ شد
 • پالت رنگی گسترده ای از ترکیبات ESD
 • تجهیزات پردازش و اختلاط استاندارد

 

نانولوله کربنی با ویژگی های خاص مانند هدایت ، مقاومت و انعطاف پذیری بالا ، حتی در دوزهای کاری بسیار پایین ، شبکه های رسانای تقویت کننده ای را در داخل مواد الاستومر تشکیل می دهند. در نتیجه ، با استفاده از نانولوله های گرافن به عنوان یک عامل ضد استاتیک ، ترکیب کننده ها می توانند بدون تغییرات چشمگیر در ویسکوزیته یا فرآیندهای تولید ، مواد با خاصیت رسانایی مورد نیاز ، خواص مکانیکی و رنگی حفظ شده یا حتی بهبود یافته را بدست آورند.

 

انتخاب مواد خام سیلیکونی

 

فرآیند ساخت قالب فشاری سیلیکونی با انتخاب مواد خام اولیه‌ی سیلیکونی آغاز می‌شود. مواد لاستیکی سیلیکونی برای استفاده در کاربردهای مخنلف فرموله شده‌اند. از این رو، به گزینه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. بر اساس نیازهای کاربردی/ساختار محصول و الزامات تایید، مناسب‌ترین مواد اولیه انتخاب خواهد شد.

 

مخلوط و آسیاب کردن مواد سیلیکونی

 

مواد خام سیلیکونی قبل از قالب‌گیری فشاری مخلوط، خرد و آسیاب می‌شوند. رنگدانه‌ها (پیگمنت رنگی)، عامل‌های ولکانش و غیره به مواد خام سیلیکونی اضافه شده و توسط غلطک‌هایی به طور کامل خرد و آسیاب می‌شوند. مخلوط شدن به کار کامل یک الزام برای پخت سیلیکون در فرآیند ساخت قالب است.

 

آسیاب کردن مواد سیلیکونی

برش/بلنکینگ

 

پس از مخلوظ شدن، ترکیب لاستیک سیلیکونی با دستگاه برش به ضخامت و عرض خاصی برش داده می‌شود. سپس، بر اساس وزن محصول به قطعاتی با اندازه و وزن مناسب برش داده می‌شود.

 

قرار دادن ماده سیلیکونی داخل قالب

 

قطعات برش داده شده با دقت در دو طرف قالب ابزار قرار داده می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که ماده سیلیکونی به اندازه‌ی کافی در قالب پر شده باشد. سپس، فرآیند ساخت قالب ولکانیزه آغاز می‌شود.

قرار دادن ماده سیلیکونی داخل قالب

ساخت قالب ولکانیزه سیلیکونی

 

ماده سیلیکونی تحت حرارت و فشار بالای دستگاه قالب‌گیری ولکانایزر به طور کامل پخته خواهد شود و سپس به خوبی شکل می‌گیرد.

 

خارج کردن از قالب

 

اجزای سیلیکونی شکل‌دهی شده همراه با مواد اضافی که آن‌ها را فلاش می‌نامیم، به صورت دستی از دورن قالب خارج می‌شوند.

 

پرداخت سطح یا پلیسه‌گیری

 

فلاش سیلیکونی‌، یک فلاپ نازک از مواد در خط جداساز دو نیمه‌ی قالب است. به دلیل ویسکوزیته‌ی کم مواد سیلیکونی و فشار زیاد قالب در هنگام حرارت‌دهی و برش، ماده‌ی سیلیکونی تحت فشار به هر فضایی درون قالب سرازیر می‌شود. در فرآیند ساخت قالب ولکانیزه، با طراحی مناسب و ابزار بهتر و وزن دقیق مواد می‌تواند مقدار فلاش را به حداقل رساند. در اکثر موارد فلاش به صورتی دستی جدا می‌شود، هرچند در برخی موارد می‌توان دی فلاشینگ سیروژنیک را بکار برد.

 

قالب سیلیکون برای کاربرد صنعتی

 

شرکت فن‌آوری آلبرایت نمونه اولیه قطعات سیلیکون قالبی را از سال 1995 میلادی تولید نموده است. از آن زمان به بعد، محصولات صنعتی زیادی در این شرکت به‌صورت نمونه اولیه ساخته شده است. این شرکت دارای گواهی تصدیق مطابق استاندارد ایزو 13485:2016 است که باعث می‌شود این شرکت به‌عنوان شریکی معتبر در تولید محصولات صنعتی بر پایه سیلیکون شناخته شود.

این شرکت قالب سیلیکون را برای کاربرد صنعتی با استفاده از لاستیک سیلیکون مایع ، لاستیک با تراکم بالا، سیلیکون ولکانیزه در دمای معمولی، و سیلیکون ولکانیزه در دمای بالا تولید می‌کند. محصولات صنعتی تولید این شرکت که با قالب‌گیری سیلیکونی تولید می‌شوند اصولاً از سیلیکون برای مصارف عمومی ساخته می‌شوند. همچنین در این شرکت رنگ سیلیکون با رنگ خاص و درجه تیرگی و روشنی در ذهن مشتری هماهنگ و جور می شود.

سیلیکون روشن برای کاربرد نورپردازی صنعتی از جمله تجهیزات نورپردازی ال ای دی موجود است. اختلاط همه انواع سیلیکون تولید این شرکت چه برای مصارف عمومی باشد و چه درجه پزشکی در محیط اتاق با دیواره سخت که مطابق استاندارد ایزو 7 کنترل می‌شود صورت می‌گیرد.

در این شرکت در مدت سه روز کاری مدل سه بعدی به قطعات قالبی سیلیکون تبدیل می‌شود. استاندارد زمان گردش کار برای ابزار و نمونه‌های مهندسی و نمونه اولیه جدید 15 روز کاری است. اگر به قطعات نمونه اولیه به صورت فوری نیاز باشد، پیشنهاد می‌شود زمان گردش کار 5 تا 10 روز کاری در نظر گرفته شود که به میزان پیچیدگی قطعه و برنامه زمان‌بندی کار بستگی دارد.

چند نمونه قطعه صنعتی قالبی سیلیکون که در این شرکت قالب‌بندی می‌شوند موارد زیرند:

 

 • اتصال‌دهنده‌های سیم
 • لوله چند‌راهی
 • دیافراگم
 • درزبندها
 • درپوش
 • واشر درزبند

 

همه خواص سیلیکون به‌طور سفارشی ایجاد می‌شوند تا ظرفیت‌های منحصر به فردی به محصولات داده شود. خط تولید محصولات سیلیکونی که به‌عنوان راه حل صنعت استفاده می‌شوند شامل همه محصولات سفارشی سیلیکونی شرکت است. این محصولات برای تامین نیازمندی‌های تا‌کنون برآورده نشده مشتریان تولید شده است. برخی از این تولیدات از جنس سیلیکون مایع هستند و برخی دیگر از جنس سیلیکون سخت می‌باشند.

بسیاری از این محصولات شامل چسب‌ها، درزگیرها، پوشاننده‌ها و مواد ژلی هستند. خصوصیت منحصر به فرد محصولات غیر‌لاستیکی سیلیکون مایع قابلیت تبدیل به فرمولاسیون محصولات لاستیک سیلیکون مایع و لاستیک سیلیکون سخت است. در مورد فهرست کامل محصولات خط تولید این شرکت در مورد محصولات سیلیکونی سفارشی برای صنایع، شرکت‌های دولتی و دانشگاه‌ها مشاوره داده می‌شود.

ظرفیت‌های دیگر شرکت آلبرایت، امکان ازدیاد طول بسیار بالای لاستیک سیلیکون، روان‌سازی، و چسبندگی بدون پرایمر به بستر‌ها (سابستراها) ی غیر‌معمول با رئولوژی‌های منحصر به فرد، برنامه‌های عمل‌آوری سفارشی، مقاومت در برابر حرارت بسیار زیاد، پایداری حرارتی، مدول‌های بسیار پایین، ژل‌های بدون تراوش و سیلیکون‌های هوشمند است. از ترکیب سیلیکون و باریم می‌توان بهعنوان نشانگر اشعه ایکس استفاده کرد. این کاربرد سیلیکون باعث حصول اطمینان از محل درست ابزار پزشکی در بدن انسان می‌شود.

 

درجات سیلیکون روان‌ساز:

 

لاستیک‌های سیلیکونی مایع خود- روانساز از سری ساخت با نام تجاری الاستوسیل با مایعات سیلیکونی خاص (مایعات متیل فنیل سیلیکون) عمل‌آوری می‌شوند. این سیال‌ها به‌طور همگن در لاستیک پراکنده می‌شوند و بعد از ولکانیزه شدن دارای تاثیر خود- روان‌ساز هستند که در نصب و مونتاژ قطعات کاربرد دارد.

به لحاظ فیزیکی، ناسازگاری مایع سیلیکون در لاستیک ناشی از اختلاف پتانسیل شیمیایی میان فاز مایع و جامد در سیستم است. این شیب پتانسیل شامل مهاجرت انفعالی سیال سیلیکون می‌شود. رفتار تراوش یا انتشار سیلیکون با درجه تراوش روغنی به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. دما
 2. روانروی
 3. اندازه سطح مقطع و اندازه ذره
 4. فشار

تغییر در رفتار تراوشی ذرات لاستیک سیلیکون مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. بویژه این مشکلات در فرایند تولید خودکار درزبندهای تک‌رشته‌ای یا واشرهای نمدی کابل رخ می‌دهند. به این دلیل، عوامل مشخص مرتبط در زمان فراورش لاستیک‌های سیلیکون مایع خود- روانساز باید مد نظر قرار گیرند.

 

فشار:

 

علی‌رغم مقدار روغن موجود در ترکیب لاستیک، فشار به طراحی محصول و شرایط ذخیره‌سازی بستگی دارد. محصولات با قالب کوچک اصولاً به سختی در کیسه‌های پلاستیکی قرار می‌گیرند و برای مدت زمان طولانی نگهداری می‌شوند. در این شرایط براحتی تراوش اتفاق می‌افتد.

 

زمان نگاه داری:

 

نه فقط فشار و دما، بلکه مدت نگاهداری نیز بر میزان روغن روی سطح محصولات لاستیکی سیلیکون اثر دارد. از‌این‌رو، ضروری است شرایط ذخیره‌سازی بهینه شود.

 

دما:

 

دمای نگاهداری تاثیر قابل توجه بر سرعت فرایند انتشار دارد. انتشار در دمای زیاد بسیار سریع‌تر رخ می‌دهد. بنابر‌این، تغییرات فصلی دما بر رفتار تراوش تاثیر دارد. بویژه، اگر محصول نهایی لاستیک سیلیکون تحت شرایط کنترل شده نگاهداری نشود،احتمالاً در زمستان ظاهراً محصول لاستیکی سیلیکون به شدت تراوش می‌کند اما همین محصول در تابستان به‌میزان زیاد با مایع سیلیکون خیس می‌شود.

 

چگالی پیوند عرضی

 

در لاستیک سیلیکون، فاصله میان ذرات به چگالی پیوند عرضی بستگی دارد. این پدیده از طریق چند پارامتر فرایند قابل کنترل است. این عوامل عبارتند از:

– شرایط ولکانیزه کردن: فشار تزریق، دمای قالب و زمان حرارت دهی،

– درجه سختی لاستیک، مقدار پرکننده و ماده ایجاد‌کننده پیوند عرضی

رنگ: مقدار رنگدانه افزوده شده.

با‌ وجود‌ این، چگالی پیوند عرضی با استفاده از یک ترکیب خاص لاستیک براحتی با کاربرد روزنه مناسب و استفاده از فرایند با فن‌آوری پیشرفته ثابت نگاه داشته می‌شود.

 

سیلیکون در کاربردهای پزشکی:

 

در زمان انتخاب ماده برای استفاده در کاربرد پزشکی، سوال اول به‌طور منطقی این است: «آیا این ماده با بدن انسان سازگار است و آیا تماس آن با بدن انسان در هر کاربرد احتمالی ایمن خواهد بود؟ پاسخ سوال اول در مورد این نگرانی در کاربرد یک سری آزمون‌های کاملاً شناخته شده «یو اس پی» یافت می‌شود. کنوانسیون فارماکولوژی ایالات متحده آمریکا سازمانی غیر انتفاعی و علمی است که استانداردهایی برای شناسایی،تعیین مقاومت، کیفیت و خلوص داروها، مواد غذایی، مواد مورد مصرف در پزشکی و مکمل‌های رژیمی تولیدی، توزیعی و مصرفی در سرتاسر دنیا تدوین می‌کند. استانداردهای این سازمان در ایالات متحده توسط اداره غذا و داروی این کشور اعمال و کنترل می‌شود و این استانداردها در بیش از 140 کشور استفاده می‌شود.

استانداردهای این سازمان توسط بیش از 900 کارشناس داوطلب تدوین و بازنگری می‌شوند که مشارکت‌کنندگان بین‌المللی، که تحت قواعد اکید تضاد منافع با این سازمان کار می‌کنند. از زمان تاسیس این سازمان در سال 1820 میلادی، این سازمان به حفظ ایمنی و سلامت داروهای مصرفی در کشور آمریکا کمک نموده است. این سازمان با این سابقه فعالیت، با دانشمندان، متخصصین، و سازمان‌های نظارتی بسیاری از کشورها به‌منظور کمک به حفظ سلامت مردم دنیا همکاری نموده است. آزمون‌ها و فرمولاسیون‌های مستند این سازمان هر سال بازنگری می‌شود و در فارماکوپیه و فرمولاسیون ملی ایالات متحده آمریکا به چاپ می‌رسد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *