قالب بادی, مقالات

قوانین قالب گیری تزریقی-قسمت دوم

قالب بادی

ادامه قوانین قالب گیری تزریقی

در قسمت قبلی این مقاله به بررسی فرآیند قالب گیری بادی تزریقی پرداختیم. گفتیم که برای طراحی حفره پریفرم چهار قانون اساسی داریم. در قسمت قبل دو قانون از این چهار قانون را مطرح کردیم . شما میتوانید برای مطالعه قسمت قبلی این مقاله اینجا کلیک کنید.

در این مقاله به بررسی دو قانون دیگر از قوانین طراحی حفره پریفرم خواهیم پرداخت.

 

قانون سوم :

قانون سوم مربوط به ضخامت دیواره پریفرم میباشد. دیواره پریفرم در حالت ایده آل بین 2 الی 5 میلی متر است. اگر ضخامت این دیواره به ضخامتی بالا تر از 6 میلی متر برسد ، شرایط دمایی که برای تولید آن در نظر گرفته شده است دچار مشکل خواهد شد و ممکن است در طول فرآیند انبساط پریفرم از نظر حجمی روندی غیرقابل پیش بینی را طی کند.

همچنین دیواره ای با ضخامت کمتر از 2 میلی متر نیز ممکن است باز هم غیرقابل پیش بینی عمل کند. با توجه به وزن معینی که یک پریفرم دارد ، میتوان ضخامت دیواره ی آن را پیشبینی کرد. با این کار میتوان منطقه ای که برای قالب پیش بینی شده را افزایش داد و درنهایت احتمال به هم ریختگی و ناقص همگون شدن محصول را به صفر رساند.

 

قالب بادی

 

قالب بادی

 

قانون چهارم :

یک مزیت مهم در قالب قالب گیری تزریقی ، اهمیت به تنظیمات قطری و طولی پریفرم است که با شکل دادن به حفره قالب پریفرم یا میله هسته و یا هر دو امکانپذیر است. این امر خصوصاً در بطری های بیضی شکل بسیار مهم است و به قانون چهارم منجر می شود.

در سرتاسر قالب ، اختلاف ضخامت بین دو محل مختلف نباید بیش از 30٪ باشد. یعنی اختلاق ضخیم ترین قسمت و نازک ترین قسمت باید کمتر از 30% باشد.

به طور کلی ، شکل دهی در قالب انجام می شود و میله هسته گرد برای تزریق است. اما اگر این نسبت رعایت نشود ، انتقال مواد از میله هسته گرد در مرحله تزریق باعث ایجاد یک خط جوش عمودی در بطری می شود. برای آنکه این نقص ایجاد نشود باید نسبت بیضی شکل بودن بطری را به 2 به 1 محدود کنیم ، درواقع بدین معنی که عرض نباید بیش از دو برابر عمق باشد.

 

گروه صنعتی تمکو متخصص طراحی و ساخت انواع قالب های لاستیک ، سیلیکونی و بادی پت و پلی اتیلن میباشد. تمکو با بهره گیری از مهندسان متخصص و با تجربه خود و با استفاده از به روز ترین روش های ساخت قالب در دنیا محصولی با کیفیت را به ارمغان می آورد.

شما میتوانید گروه صنعتی تمکو را در اینستاگرام و آپارات دنبال کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *