قلاویز چیست

قلاویز چیست ؟

یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می‌شود اما در پاسخ به این سوال بهتر است بدانید که یکی از پرکاربردترین لوازمی که در تراشکاری مورد استفاده قرار می گیرد قلاویز می باشد که دارای کاربرد های بسیار زیادی است و می تواند در بسیاری از شرایط کار راه انداز باشد. شایان ذکر است بدانید قلاویز برای ایجاد کردن رزوه های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد، برای مثال شاید در هنگام تعویض چرخ ماشین متوجه شده باشید که یکی از رینگ های شما دارای سه پیچ می باشد و پیچ چهارم بسته نمی شود (در واقع رزوه آن از بین رفته است)، یکی از کاربردهای بسیار چشمگیر قلاویز ایجاد کردن رزوه در اجسام مختلف می باشد. در واقع شما به راحتی می توانید بعد از باز کردن چرخ، آن را به تراشکاری برده و تراشکار با استفاده از قلاویز جای رزوه را ترمیم کند.

آشنایی با انواع قلاویز

در این قسمت قصد داریم شما را با انواع قلاویز آشنا کنید توجه داشته باشید که قلاویز به طور کل به دو دسته تقسیم می شود که دسته اول، قلاویز های دستی و دسته دوم قلاویز های ماشینی می باشد، اگر آشنایی با این دو قلاویز ندارید پیشنهاد می کنیم که تا انتهای محتوا با ما همراه باشید.

قلاویز ماشینی و دستی

بررسی قلاویز ماشینی

یکی دیگر از قلاویز هایی که از کاربرد بسیار بالایی برخوردار است و قلاویز ماشینی می باشد که بر روی ماشین تراش یاد دریل نصب می شود، توجه داشته باشید استفاده از قلاویز ماشینی کار تراشکار را به شدت آسان کرده و دقت کار را بالا می برد. در حال حاضر بسیاری از تراشکاران حرفه‌ ای از قلاویز های ماشینی استفاده می کنند، اگر تصوری نسبت به ظاهر قلاویز ماشینی ندارید و همچنان نمیدانید قلاویز چیست بهتر است تصویر زیر را مشاهده کنید چون مربوط به یکی از قلاویز های ماشینی است. در انتها بهتر است بدانید که در هنگام استفاده از دریل باید یک دریل مناسب و با کیفیت را انتخاب کنید تا قدرت ایجاد کردن رزوه را داشته باشد.

قلاویز دستی چیست چگونه می توان از آن استفاده کرد

تصویری که در قسمت زیر مشاهده می کنید مربوط به قلاویز دستی است که دارای سه مدل پیشرو، میانرو و پسرو می باشد، شایان ذکر است بدانید که برای رزوه کردن سوراخ های کور از هر سه مدل قلاویز (پیشرو، میانرو و پسرو) استفاده می شود اما برای رزوه کردن سوراخ های معمولی استفاده از دو قلاویز (میان رو و پیشرو) کافی می باشد. توجه داشته باشید که  قسمت انتهایی قلاویز های دستی به صورت چهار گوش است که این بخش از قلاویز برای قرارگیری در دسته قلاویز می‌باشد و شما با استفاده از آن دسته می توانید این قلاویز را بر روی سوراخ  قرار داده و عمل براده برداری را انجام دهید.

قلاویز در دیوار

جمع بندی

بسیاری از افراد زمانی که با مشکلاتی همچون از بین رفتن رزوه چرخ اتومبیل و یا مسائلی مشابه آن مواجه می شوند نمی دانند که چگونه باید این مشکل را برطرف کنند، اما شما با مطالعه محتوای قلاویز چیست به این آگاهی رسیده اید که می توانید با خرید یک قلاویز دستی، در منزل بسیاری از مشکلات در مورد از بین رفتن رزوه را برطرف کنید. اما اگر از آن دسته از افراد هستید که علاقه‌ ای به انجام این فرم از کار ها ندارید می‌توانید به یک تراشکاری مراجعه کرده و این مشکل را به برطرف کنید.