دستگاه CNC

آیا میدانستید چند نوع دستگاه CNC وجود دارد؟

دو نمونه از کاربردی ترین دستگاه های CNC، دستگاه فرز CNC و دستگاه تراش CNC هستند که واقع قابلیت و کاربردهای متفاوتی دارند؟ شاید برای شما این سوال پیش بیاید که دستگاه فرز CNC چیست و اینکه چه تفاوتی با دستگاه تراش CNC دارد؟ لازم به ذکر است بدانید که ما در این محتوا قصد داریم به سوال دستگاه تراش CNC چیست پاسخ دهیم و این دو دستگاه را مورد بررسی قرار داده و کاربردهای آنها را به شما معرفی کنیم. البته این نکته را در نظر داشته باشید که هر دو دستگاه از قابلیت های بسیار زیادی برخوردارند و همین قابلیت ها باعث شده تا بسیاری از صنایع  به علت استفاده از این دستگاه ها پیشرفت چشمگیری داشته باشند پس برای آشنایی بیشتر با دستگاه های فرز و تراش CNC تا انتهای محتوا با ما همراه باشید.

دستگاه فرز CNC چیست؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که در مورد دستگاه CNC توسط بسیاری از افراد مطرح می‌شود این است که دستگاه فرز CNC چیست ؟  شایان ذکر است بدانید که به دستگاه فرزکاری و ماشینکاری که به صورت اتوماتیک کار می کند و شما می توانید با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری مانند نرم افزار اتوکد به آن فرمان دهید و آن را کنترل کنید دستگاه فرز CNC گفته می شود که تصویر آن را می توانید در قسمت زیر مشاهده کنید لازم به ذکر است بدانید که با استفاده از دستگاه های فرز CNC می توانید بسیاری از قطعات را بدون دخالت نیروی انسانی تولید کنید و نکته جالب در مورد قطعاتی که توسط دستگاه های فرز CNC تولید می شود این است که بعد از تولید بدون نیاز به مونتاژ شدن شما می توانید محصول را به بازار عرضه کنید.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که نحوه کار با دستگاه فرز CNC چگونه است؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بدانید که شما باید طرح را در نرم افزار اتوکد طراحی کرده و آن را به فرمتی که در دستگاه فرز CNC قابل اجرا باشد تبدیل کنید بعد از این مرحله باید راه اندازی ماشین فرز CNC را انجام دهید و در انتها به دستگاه فرمان شروع عملیات را بدهید تا محصولی مانند تصویر زیر  تولید شود.

فرز CNC
تراش CNC

دستگاه تراش CNC چیست ؟

تصویر که در قسمت زیر مشاهده می کنید مربوط به یک دستگاه تراش CNC می باشد، دستگاه تراش CNC به دستگاهی گفته می‌شود که امکان برشکاری، تراشکاری و حکاکی را به صورت خودکار به شما بدهد. توجه داشته باشید که دستگاه تراش کاری همانند دستگاه فرز کاری CNC توسط کامپیوتر کنترل می شود و شما می توانید به راحتی طرح خود را از طریق کامپیوتر به دستگاه منتقل کرده و قطعه مورد نظر خود را تولید کنید. استفاده از دستگاه های تراش CNC در سرعت کار بسیار تاثیرگذار است در نتیجه شما می توانید بدون کمترین دخالت نیروی انسانی محصول مورد نظر خود را با دقت بسیار بالا و سرعت حیرت‌ انگیز تولید کنید. شاید برای شما سوال پیش بیاید که آیا تمام دستگاه های تراش CNC از یک قیمت برخوردار هستند؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بدانید که این دستگاه ها بر اساس ابعاد، تکنولوژی، متریالی که در ساخت آن استفاده شده است، سرعت و دقت دستگاه از قیمت‌های مختلفی برخوردار هستند.

جمع بندی دستگاه CNC

زمانی که نام دستگاه CNC به میان می‌آید تمام افراد فکر می‌کنند که در کل جهان یک نوع دستگاه CNC وجود دارد اما دستگاه‌های CNC دارای مدل های متنوعی هستند که شما در این محتوا دو نمونه از بهترین و پرکاربردترین دستگاه های CNC آشنا شده اید توجه داشته باشید که این دو دستگاه سی ان سی قابلیت‌های بسیار فراوانی دارند که شما می توانید با استفاده از آن ها محصولات دلخواه خود را به صورت اتوماتیک تولید کنید در واقع بهتر است بدانید که استفاده از این دستگاه باعث می‌شود تا ضریب خطا در تولید یک قطعه بسیار کم شود.