اسپارک چیست

اسپارک چیست و چه کاربردی دارد؟

این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می شود، در حال حاضر اطلاعات در مورد دستگاه اسپارک بسیار کم است و بسیاری از افراد نمی دانند که دستگاه اسپارک چیست اما اصلا نگران نباشید چون ما در این محتوا قصد داریم اطلاعات کامل در مورد این دستگاه را در اختیار شما قرار دهیم، البته مزایا و معایب این دستگاه به صورت کامل در این محتوا در اختیار شما قرار خواهد گرفت و در انتها به کار برد دستگاه اسپارک در صنعت برشکاری اشاره خواهیم کرد. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای متعادل و ما همراه باشید تا بتوانید اطلاعات کاملی نسبت به دستگاه اسپارک به دست بیاورید.

دستگاه اسپارک چیست

اما بخش عمده کاربرد این دستگاه در صنایع فلزی می باشد شایان ذکر است بدانید که دستگاه اسپارک را با نماد EDM می شناسند در واقع می توان گفت از دستگاه EDM در صنایع قالب سازی صنعتی استفاده می کنند. شاید برای شما سوال پیش بیاید که عبارت EDM  مخفف چه جمله ای می باشد. در پاسخ بهتر است بدانید این کلمه مخفف جمله Electrical Discharge Machining است که معنی آن به زبان فارسی (ماشین تخلیه الکتریکی) می باشد.

دستگاه اسپارک یک ماشین تخلیه الکتریکی است که از آن در صنایع مختلف می توان استفاده کرد، برای مثال بهتر است بدانید که با استفاده از دستگاه اسپارک میتوان به آبکاری قطعات مختلف پرداخت یا اینکه استحکام قطعات را با استفاده از این دستگاه افزایش داد، این نکته را مد نظر قرار دهید که دستگاه های اسپارک در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند و هر کدام از این دستگاه ها دارای قابلیت های منحصر به فرد و خاصی هستند.

دستگاه اسپارک چیست

آشنایی با انواع دستگاه اسپارک

همانطور که در بخش قبل محتوای دستگاه اسپارک چیست مطالعه کردید این دستگاه در انواع مختلف به تولید میشود به همین منظور در این بخش از محتوا تصمیم گرفته ایم شما را با سه نمونه از دستگاه اسپارک به صورت کامل آشنا کنیم.

  • دستگاه اسپارک وایرکات
  • دستگاه اسپارک مته ای
  • دستگاه اسپارک مخصوص سوراخکاری
اسپارک وایر کات

دستگاه اسپارک وایرکات

دستگاه اسپارک وایرکات یکی از پرکاربرد ترین دستگاه های اسپارک محسوب می شود که با استفاده از این دستگاه این امکان برای شما فراهم می شود تا برشکاری فلزات را انجام دهید. شاید برای شما سوال پیش بیاد که نحوه کار این دستگاه چگونه است و چگونه فلزات را برش می دهد؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بدانید که این دستگاه دارای یک سیم نازک است که با استفاده از آن می تواند تمام فلزات را برش داد. اما در انتها بهتر است بدانید که این دستگاه دارای الکترود نمی باشد و سیم های نازک موجود در این دستگاه عملکردی مطابق با عملکرد یک الکترود را دارند.

دستگاه اسپارک مته ای

 دومین دستگاه که قصد داریم در این بخش از مقاله به شما معرفی کنیم دستگاه اسپارک مته ای می باشد که با استفاده از آن می توان اشکال پیچیده را تشکیل داد. بهتر است بدانید که این دستگاه دارای الکترود می باشد و در بیشتر مواقع الکترود های استفاده شده در این دستگاه از  متریال گرافیت یا مس تشکیل می شوند.

دستگاه اسپارک مخصوص سوراخکاری

 اگر به دنبال دستگاهی برای سوراخکاری و حفاری عمیق هستید پیشنهاد می کنیم از دستگاه اسپارک مخصوص سوراخکاری استفاده کنید چون این دستگاه قابلیت آن را دارد تا سوراخ های کوچک و یا سوراخ های عمیق را توسط مایع دی الکتریک که دارای عملکردی مشابه با الکترود دارد را انجام دهد.

اسپارک چند محور

جمع بندی

با مطالعه محتوا دستگاه اسپارک چیست مطمئنا اطلاعات خوبی را نسبت به این دستگاه به دست آورده اید و در حال حاضر  می دانید که دستگاه اسپارک چیست و چه کاربرد هایی دارد در نتیجه امیدواریم که مطالعه این محتوا برای شما مفید بوده باشد.