قالب لاستیک, مقالات

قالب گیری صنعتی سیلیکون | کاربردها و اشتباهات متداول

قالب گیری صنعتی سیلیکون | کاربردها و اشتباهات متداول

سیلیکون چیست؟

سیلیکون‌ها را اغلب با نام لاستیک می شناسند. اگرچه لاستیک مانند است ، اما تفاوت های زیادی با هم دارند. سیلیکون از نظر فنی الاستومر است.

سیلیکونی که در قالب سازی از آن استفاده میشود ، از ماده سیلیکون ورز داده شده به همراه هیدروکربن تولید شذده است. هیدروکربن همان ماده ای است که به سیلیکون ویژگی های مفید یک پلاستیک را می دهد.

برخی از افراد می گویند چون سیلیكون به خوبی ترکیب شده است ، ایمنی کافی دارد ، اما برخی دیگر نگران این هستند كه هنوز موادی در سیلیکون وجود دارد كه بتواند وارد مواد غذایی شود ، به خصوص كه از این ماده در ظروف آشپزی نیز استفاده می شود ، و با دماهای بالا در تماس است.

از نظر علمی ، سیلیکون ترکیب بزرگی از پلیمرهای مرتبط با بخش اصلی اتمهای سیلیسیم و اکسیژن متناوب است. سیلیکون یک عنصر نیمه فلزی در جدول تناوبی است و به خودی خود در جهان طبیعی یافت نمی شود ، اما به به واسطه ی نیمه هادی بودن تراشه های رایانه و استفاده از سیلیکون در این رشته ، شناخته شده است.

به طور مثال برای پخت یک ورق سیلیکونی ؛ که بسیار در بین عموم مردم رایج است ، سیلیس (SiO2) را تا دمای بسیار بالا گرم می کنیم. این کار باعث میشود که اتم های اصلی سیلیکون را از اکسیژن پیوند داده شده ، جدا کنیم. بهد از این مرحله آنچه که باقی مانده ، سیلیکون است (فقط Si). سپس این ماده با هیدروکربن ها که معمولاً از سوخت های فسیلی بدست می آیند مخلوط می شود و یک مونومر ایجاد می شود و سپس به یک پلیمر پیوند می خورد.

میزان خالص بودن این فرآیند ، مرغوب بودن و کیفیت سیلیکونی که در انتها به دست می آید را تعیین میکند.

مشخصات اصلی سیلیکون

سیلیکون از مزایای با اهمیت پلاستیک ها برخوردار است. به این دلیل است که می تواند به طیف گسترده ای از قالب ها در اندازه های مختلف تبدیل شود. می تواند نرم یا سفت باشد و اضافات و دور ریز کم و مشخصی داشته باشد. این ماده بسیار انعطاف پذیر است.

یعنی می تواند شفاف باشد یا دارای رنگهای روشن یا تیره باشد. اشعه ماورا بنفش محصولات و مواد سیلیکونی را مورد اثرات تخریبی قرار نمی دهد و میتوان گفت که تقریباً ضد آب است. اما در برابر گازها نفوذ پذیر است که این به معنی مفید بودن آن در تجهیزات پزشکی میباشد.

مقاومت مواد سیلیکونی در برابر حرارت بسیار بیشتر از اکثر پلاستیک ها است. این خاصیت ، همراه با نچسب بودن و تمیز کردن آسان آن ، به این معنی است که علاوه بر موارد فوق ، برای تجهیزات آشپزخانه نیز بسیار محبوب است.

آیا سیلیکون یک انتخاب سالم و سلامت میباشد؟

سیلیکون به طور گسترده ای توسط سازمانهایی مانند بهداشت کانادا و سازمان غذا و داروی ایالات متحده به عنوان یک ماده بی خطر پذیرفته می شود. سازمان بهداشت کانادا توصیه کرده است که هیچ خطری برای سلامتی در ارتباط با ظروف سیلیکونی وجود ندارد و لاستیک سیلیکون با غذا یا نوشیدنی واکنش نشان نمی دهد یا بخارات خطرناکی تولید نمی کند.

با این حال ، مطالعات زیادی در مورد سیلیکون انجام نشده است. طی مطالعه‌ای که بر روی مواد افزودنی و آلاینده های غذایی انجام گرفت نشان داد که سیلوکسان ها می توانند تا حدی به مواد غذایی ، به ویژه غذاهای چرب و غذاهایی که در دمای بالا ، بالاتر از 300 درجه فارنهایت ، وارد شوند.

با وجود همه‌ی این دلایل نگرانی کمتری برای آشپزان در مورد استفاده از سیلیکون در دمای پایین و مدت زمان کوتاه وجود دارد. به طور مثال به کار بردن لوازم سیلیکونی مانند کفگیر ، لیسک و ملاقه‌های سیلیکونی یا قسمت بالایی نوک بطری شیر کودکان که داخل دهان قرار میگیرد و یا هر وسیله‌ای که برای مدت طولانی با غذاهای چرب یا بسیار داغ تماس نداشته باشد.

سیلیکون

آیا سیلیکون زیست تخریب پذیر است؟

خیر ، سیلیکون قابل تجزیه و به‌طبع زیست تخریب پذیر نیست – حداقل در طول عمر طبیعی انسان این اتفاق نخواهد افتاد – اما اغلب به عنوان یک گزینه ای که سالم و سازگار با محیط زیست است ، معرفی می شود که تا حد زیادی نیز صحیح است.

به طور کلی ، اگر از سیلیکون به جای یک ماده پلاستیکی یکبار مصرف استفاده شود ، می تواند انتخاب سازگارتری با محیط زیست باشد. مواد سیلیکونی بازیافت پذیری کم ، تقریبا غیر قابل تجزیه بودن از نظر بیولوژیکی و دارای اثرات مضر احتمالی برای سلامتی هستند.

باوجود اینکه این مواد به اندازه شیشه ، پارچه یا کیسه های پارچه ای مومی یا حتی بسته بندی‌های فولادی ضد زنگ ، به راحتی قابل بازیافت ( فلز و شیشه) یا زیست تخریب پذیر (پارچه ای) نیستند.

آیا در بین مواد مختلف سیلیکون یک انتخاب بهینه تر است؟

بستگی دارد اگر به جای پلاستیک یکبار مصرف که به راحتی قابل بازیافت نیست ، از سیلیکون استفاده شود ، انتخاب بهتری است ، زیرا چندین بار قابل استفاده است. همچنین ، پلاستیک ها به میکروپلاستیک تجزیه می شوند که در نهایت در منابع آب و خاک ما قرار می گیرند و به اقیانوس و بدن موجودات آبزی و در نهایت به بدن انسان راه پیدا می کنند.

اهمیت این مواد این است که سیلیکون ها به این شکل تجزیه نمی شوند و اینگونه اثرات مخرب را ندارند. با تمام این تفاسیر هنوز هم ، ظروف شیشه ای که می تواند به راحتی بازیافت شود ، یا یک کیسه کاغذی که زیست تخریب پذیر هستند ، همگی گزینه های بهتری هستند.

 

تشخیص سیلیکون مرغوب:

در ترکیبات سیلیکون ها افزودنی بنام زیل میباشد که انتخاب این افزودنی در ساخت ماده سیلیکون بسیار اهمیت دارد که از روی بو و مقدار جمع شو آن که پس از تولید قطعه سیلیکونی بدست می آید میتوانند در تشخیص سیلیکون مرغوب از سیلیکون نامرغوب به ما کمک نماید.

 

روش های قالب گیری سیلیکون:

روش تزریق:

روش تزریق یا LSR که در آن از سیلیکون مایع با هاردنر یا سخت کننده مخصوص آن به کمک دستگاه های تزریق سیلیکون مایع تولید میگردد و قطعات تولید شده از این روش بدون پلیسه و با کیفیت بالاتری نسبت به مابقی روش های تولید میباشد و همچنین میتوان از این روش به دلیل بهداشتی تر بودن پروسه تولید در تولید قطعات پزشکی یا خوراکی استفاده نمود.

روش فشاری:

در این روش قالب لاستیک یا سیلیکون ساخته شده حداقل دارای دو صفحه بالا و پایین بوده که پس از هر مرحله تولید باز شده و قطعات تولید شده بصورت دستی از قالب در آورده میشوند و لقمه های خام جدید جهت تولید مجدد درون قالب قرار داده میشوند.

روش انتقالی:

به این روش ترانسفر هم میگویند که تقریبا روشی است ما بین دو روش گفته شده در بالا که این دفعه پس از بسته شدن دو کفه قالب موارد از پشت قالب توسط صفحه سوم که گوشکوب هم نامیده میشود از راهگاه های تعبیه شده در قالب جهت تشکیل جنس به درون قالب هدایت شده و پس از پخته شدن از درون قالب خارج میگردند. در این روش پلسه ها از روش فشاری بسیار کمتر شده ولی از روش تزریق پرت موارد بیشتر میشود.

پست های مرتبط

1 نظر در “قالب گیری صنعتی سیلیکون | کاربردها و اشتباهات متداول

  1. آواتار محمد رضا محمد رضا گفت:

    سلام این کاربردی ترین مقاله ای بود که تا به امروز مطالعه کردم چون بسیاری از اشتباهات ذکر شده در این مقاله را قبلا انجام میدادم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *