مقالات, قالب بادی, قالب تزریق

قالب گیری بادی به روش تک مرحله ای ظروف پلاستیکی به کمک قالب های فولادی

قالب بادی اکستروژن

قالب گیری بادی به روش تک مرحله ای

قالب گیری بادی به روش تک مرحله ای، بسته به نیاز می تواند به صورت یک روند مداوم یا نیمه مداوم کار کند. در قالب گیری بادی اکستروژن ، مواد اولیه پلاستیک از طریق یک قیف بر روی یک ماژولی که به شکل یک پیچ بزرگ است ریخته میشود. این پیچ وظیفه انتقال مواد را به سمت جلو برای پمپ شدن داخل قالب را دارد.

 

این ماده را که درون قالب ریخته شد ، یک ماژول دیگر طراحی شده که به وسیله دمش مواد را به سمت جلو هدایت کرده و باعث ایجاد یک لوله توخالی اکسترود شده به نام روده یا پریفرم میشود. به واسطه نیروی جاذبه پریفرمی که به سمت جلو هدایت شده بود شروع به کش آمدن و آویزان شدن میکند.

 

قالب بادی اکستروژن

 

زمانی که پرفرم به یک حجم و ارتفاع خاص رسید ، قالبهای فولادی برای انجام عمل قالب گیری دور پریفرم آویزان شده بسته میشود و مقدار انتهایی پریفرم که از قالب بیرون مانده به واسطه لبه پایینی قالب جدا شده و قسمت پایینی پریفرم کاملا به یکدیگر متصل میشوند .

 

یک تیغه برش دار قسمت بالای باز پریفرم را برش می دهد و در این مرحله است که یک دستگاه برای تزریق هوا به داخل قالب و پریفرم ، در بالای ماشین  حرکت قرار میگیرد و هوا را به درون پریفرم تزریق کرده و آن را باد میکند تا آنجا که پریفرم به دیواره قالب میچسبد.

پس از انجام این مراحل حالا در یک زمان مشخص دیواره های قالب خنک میشود و میتوان پریفرم باد شده که الآن محصول دلخواه ما هست را از آن خارج کرد.

در قالبهای پلی اتیلن منظور از پریفرم همان روده میباشد که از دور لیوانی اکسترودر دستگاه خارج و به درون قالب جهت باد شدن بطری وارد میگردد.

شکل زیر قالب گیری بادی به روش تک مرحله ای را نشان میدهد.

 

قالب بادی اکستروژن

 

برای اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی و ساخت انواع مختلف قالب صنعتی میتوانید گروه صنعتی تمکو را در آپارات یا youtube دنبال کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *