مقالات, قالب بادی

قالب گیری بادی تزریقی-کششی

قالب گیری بادی تزریقی-کششی

فرآیند قالب گیری بادی تزریقی-کششی

قالب گیری بادی تزریقی-کششی دارای دو روش اصلی مختلف است، یعنی فرایند تک مرحله­‌ای و دو مرحله­‌ای. فرآیند تک مرحله­‌ای مجدداً به ماشین­‌های 3 ایستگاه و 4 ایستگاه تقسیم می‌شود. در فرایند قالب ­گیری تزریقی-کششی دو مرحله‌­ای، ابتدا پلاستیک با استفاده از فرایند قالب ­گیری تزریقی به شکل “پیش‌­فرم” در می‌­آید. این پیش­‌فرم‌­ها با گردن بطری‌­ها، از جمله رزوه­ای (“پایان”) در یک انتها تولید می‌شوند. این پیش­فرم­‌ها، بسته‌بندی شده و بعداً (پس از خنک شدن) به دستگاه قالب ­گیری بادی کششی ریخته می‌­شوند و مجددا گرم می­‌شوند. در فرآیند قالب گیری بادی تزریقی-کششی، پیش­‌فرم­‌ها گرم می‌­شوند (معمولاً با استفاده از بخاری­‌های مادون قرمز) بالاتر از دمای انتقال شیشه خود، سپس با استفاده از هوای فشار بالا به داخل بطری­‌ها با استفاده از قالب­ گیری­‌های بادی فلزی دمیده می‌­شوند. پیش­‌فرم همیشه به عنوان بخشی از فرآیند با یک میله هسته کشیده می‌­شود.

قالب گیری بادی تزریقی-کششی

مزایا: باعث حجم بسیار بالایی در تولید می­‌شود. محدودیت کمی در طراحی بطری وجود دارد. پیش­‌فرم‌­ها را می‌­توان به عنوان یک کالای کامل به شخص ثالث فروخت. برای بطری­‌های استوانه‌­ای، مستطیلی یا بیضی مناسب است.

معایب: هزینه سرمایه بالا. فضای کف مورد نیاز زیاد است، اگرچه سیستم‌­های جمع و جور در دسترس قرار گرفته‌­اند.

در فرآیند تک مرحله‌­ای، هر دو تولید پیش­‌فرم و دمیدن بطری در همان دستگاه انجام می‌­شود. روش 4 ایستگاه تزریقی، گرمایش مجدد، ضربه کششی و بیرون انداختن هزینه بیشتری نسبت به دستگاه 3 ایستگاهی دارد که مرحله گرمایش را از بین می‌­برد و از گرمای نهان در پیش­‌فرم استفاده می­‌کند، بنابراین در هزینه­‌های انرژی برای گرم شدن مجدد و در ابزار 25 درصد صرفه­‌جویی می­‌شود. فرآیند به این صورت توضیح داده شده است: تصور کنید که مولکول­ها گلوله­‌های گرد کوچکی هستند، در حالیکه دارای شکاف هوایی بزرگ و سطح تماس کمی هستند، ابتدا با کشش مولکول­‌ها به صورت عمودی و سپس دمیدن برای کشش افقی، کشش دو محوره باعث می­‌شود که مولکول­‌ها به شکل ضربدری درآیند. این “صلیب­‌ها” در کنار هم قرار می­‌گیرند و فضای کمی را ایجاد می­‌کنند زیرا با سطح بیشتری در تماس هستند، بنابراین مواد کمتر متخلخل می­‌شوند و مقاومت مانع را در برابر نفوذ افزایش می­‌دهند. این فرآیند همچنین قدرت ایده­‌آل بودن برای پر کردن با نوشیدنی­‌های گازدار را افزایش می­‌دهد.

قالب گیری بادی تزریقی-کششی

مزایا: برای حجم کم و دوام کوتاه بسیار مناسب است. از آنجا که پیش‌­فرم در طول کل فرآیند آزاد نمی‌­شود، می‌­توان ضخامت دیواره پیش‌فرم را به گونه­‌ای شکل داد که هنگام دمیدن اشکال مستطیل و غیر گرد، حتی ضخامت دیواره را نیز فراهم کند.

معایب: محدودیت در طراحی بطری. فقط می ­توان یک پایه شامپاین برای بطری­ های گازدار ساخت.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *