قالب بادی, مقالات

قالب گیری بادی اکستروژن

قالب بادی اکستروژن

قالب گیری بادی اکستروژن

قالب گیری بادی اکستروژن فرایند کم هزینه تری نسبت به قالب گیری بادی تزریقی است.

با استفاده از این مدل قالب گیری می تواند انواع مختلفی از محصولات با ویژگی های گوناگون را تولید کرد.  اما در بعضی از محصولات دقت بسیار پایینی دارد. یعنی پریفرم نمی توانند به شکل قالب که در آن قرار داده شده شکل بگیرد.

برخی از مواد مانند PET و هموپلیمرِ PP استاندارد ، به دلیل ویسکوزیته های ذوب پایین ، به سختی امکان قالب گیری با اکستروژن را دارند. با این وجود به سراغ نوعی از پلیمر با نام های پلی پروپیلن و پلی استر میرویم که می توانند به راحتی به شکل قالبی که در آن قرار گرفته اند در بیایند.

پریفرم از طریق قالب حلقوی اکسترود می شود. ضخامت پریفرم با تغییر دادن ضخامت دیواره آن در قالب کنترل می شود ، در حالی است که قطر خارجی آن یکسان باقی میماند.

این امر به وسیله ی یک ماژول مخروطی شکل ، که می تواند در قالب به سمت بالا و پایین حرکت داده شود انجام میپذیرد و در نتیجه بطور کنترل شده ای در ضخامت دیواره پریفرم تغییر ایجاد میکند.

قالب گیری اکستروژن بادی روشی است که برای تشکیل اشیا ترموپلاستیک توخالی به ویژه بطری ها و ظروف استفاده می شود. این فرآیند یک لول با دیواره نازک به نام پریفرم را که در اثر اکستروژن تشکیل شده است را ما بین یک قالب قرار میدهد و سپس با دمیدن هوا در حدود 100 psi به درون لوله آن را منبسط می کند. پس از انجام این عمل قسمت بیرونی دیواره نازک پریفرم به شکل قالبی که در آن قرار گرفته در می آید. در تمام طول این فرآیند میتوان میزان ضخامت اصلی دیواره را با توجه به محصول مهایی کنترل کرد.

از قالب گیری بادی علاوه بر بطری ها و ظروف میتوان برای ایجاد اشکال مختلف از جمله توپ های ساده ، چوب های بیس بال سبک ، عروسک ها و اسباب بازی های حیوانات نیز استفاده کرد.این مقاله با افتخار، توسط گروه صنعتی تمکو تهیه و تدوین گردیده است. از این رو شما میتوانید ما را در پیج اینستاگرام دنبال کنید .

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *