قالب بادی, مقالات

قالب گیری اکستروژن

قالب بادی اکستروژن

قالب گیری اکستروژن

در قالب گیری اکستروژن ، رزین ترموپلاستیک به صورت یک ماده همگن ذوب شده از طریق لوله ای که مخصوص این کار است اکسترود می شود.

این ماده همگن که از لوله مخصوص خارج میشود ، پاریسون ( parison ) نامیده می شود. بعد از خروج از لوله ما بین دو نیمه قالب قرار میگیرد. دو کفه قالب بسته میشود و با بسته شدن قالب ها ، از طریق سوزن ورودی که در بالا یا پایین قالب قرار میگیرد ، هوای فشرده شده وارد قالب می شود و ترموپلاستیک ذوب شده همگن را منبسط می کند. پس از اینکه پاریسون درون قالب باد شد و به دیواره قالب چسبید ، اجازه می دهیم تا خنک شود ، سپس قالب باز می شود و محصولی که حالا شکل گرفته ، خنک شده و به میزان سفتی مورد نظر رسیده از قالب خارج می شود.

برخلاف قالب گیری تزریقی ، این فرآیند باعث تولید تریم و یا ضایعاتی روی قالب میشود که باید اصلاح و بازیابی شود. این مقدارهای زائد و اضافی زمانی تشکیل می شود که در هنگاه بسته شدن قالب ، پاریسون گرم شده به گونه ای ما بین قالب قرار میگیرد که مقداری از بالا و پایین آن از قالب بیرون زده است. همین ضایعاتی که درباره آن گفتیم در این مرحله ایجاد میشود.

 

در اصل دو ماشین مختلف در صنعت تولید دمش اکستروژن ارائه می شود.  این دو ماشین ، ماشین های متناوب و مستمر هستند.

در قسمت بعدی این مقاله به معرفی و بررسی این دو ماشین خواهیم پرداخت.

 

 

گروه صنعتی تمکو متخصص طراحی و ساخت انواع قالب های لاستیک ، سیلیکونی و بادی پت و پلی اتیلن میباشد. تمکو با بهره گیری از مهندسان متخصص و با تجربه خود و با استفاده از به روز ترین روش های ساخت قالب در دنیا محصولی با کیفیت را به ارمغان می آورد.

شما میتوانید گروه صنعتی تمکو را در اینستاگرام و آپارات دنبال کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *