مقالات

قالب سیلیکون برای کاربرد صنعتی

قالب سیلیکون برای کاربرد صنعتی

قالب سیلیکون برای کاربرد صنعتی

شرکت فن‌آوری آلبرایت نمونه اولیه قطعات سیلیکون قالبی را از سال 1995 میلادی تولید نموده است. از آن زمان به بعد، محصولات صنعتی زیادی در این شرکت به‌صورت نمونه اولیه ساخته شده است. این شرکت دارای گواهی تصدیق مطابق استاندارد ایزو 13485:2016 است که باعث می‌شود این شرکت به‌عنوان شریکی معتبر در تولید محصولات صنعتی بر پایه سیلیکون شناخته شود.

این شرکت قالب سیلیکون را برای کاربرد صنعتی با استفاده از لاستیک سیلیکون مایع ، لاستیک با تراکم بالا، سیلیکون ولکانیزه در دمای معمولی، و سیلیکون ولکانیزه در دمای بالا تولید می‌کند. محصولات صنعتی تولید این شرکت که با قالب‌گیری سیلیکونی تولید می‌شوند اصولاً از سیلیکون برای مصارف عمومی ساخته می‌شوند. همچنین در این شرکت رنگ سیلیکون با رنگ خاص و درجه تیرگی و روشنی در ذهن مشتری هماهنگ و جور می شود. سیلیکون روشن برای کاربرد نورپردازی صنعتی از جمله تجهیزات نورپردازی ال ای دی موجود است. اختلاط همه انواع سیلیکون تولید این شرکت چه برای مصارف عمومی باشد و چه درجه پزشکی در محیط اتاق با دیواره سخت که مطابق استاندارد ایزو 7 کنترل می‌شود صورت می‌گیرد.

در این شرکت در مدت سه روز کاری مدل سه بعدی به قطعات قالبی سیلیکون تبدیل می‌شود. استاندارد زمان گردش کار برای ابزار و نمونه‌های مهندسی و نمونه اولیه جدید 15 روز کاری است. اگر به قطعات نمونه اولیه به صورت فوری نیاز باشد، پیشنهاد می‌شود زمان گردش کار 5 تا 10 روز کاری در نظر گرفته شود که به میزان پیچیدگی قطعه و برنامه زمان‌بندی کار بستگی دارد.

چند نمونه قطعه صنعتی قالبی سیلیکون که در این شرکت قالب‌بندی می‌شوند موارد زیرند:

اتصال‌دهنده‌های سیم

لوله چند‌راهی

دیافراگم

درزبندها

درپوش

واشر درزبند

همه خواص سیلیکون به‌طور سفارشی ایجاد می‌شوند تا ظرفیت‌های منحصر به فردی به محصولات داده شود. خط تولید محصولات سیلیکونی که به‌عنوان راه حل صنعت استفاده می‌شوند شامل همه محصولات سفارشی سیلیکونی شرکت است. این محصولات برای تامین نیازمندی‌های تا‌کنون برآورده نشده مشتریان تولید شده است. برخی از این تولیدات از جنس سیلیکون مایع هستند و برخی دیگر از جنس سیلیکون سخت می‌باشند. بسیاری از این محصولات شامل چسب‌ها، درزگیرها، پوشاننده‌ها و مواد ژلی هستند. خصوصیت منحصر به فرد محصولات غیر‌لاستیکی سیلیکون مایع قابلیت تبدیل به فرمولاسیون محصولات لاستیک سیلیکون مایع و لاستیک سیلیکون سخت است. در مورد فهرست کامل محصولات خط تولید این شرکت در مورد محصولات سیلیکونی سفارشی برای صنایع، شرکت‌های دولتی و دانشگاه‌ها مشاوره داده می‌شود.

ظرفیت‌های دیگر شرکت آلبرایت، امکان ازدیاد طول بسیار بالای لاستیک سیلیکون، روان‌سازی، و چسبندگی بدون پرایمر به بستر‌ها (سابستراها) ی غیر‌معمول با رئولوژی‌های منحصر به فرد، برنامه‌های عمل‌آوری سفارشی، مقاومت در برابر حرارت بسیار زیاد، پایداری حرارتی، مدول‌های بسیار پایین، ژل‌های بدون تراوش و سیلیکون‌های هوشمند است. از ترکیب سیلیکون و باریم می‌توان بهعنوان نشانگر اشعه ایکس استفاده کرد. این کاربرد سیلیکون باعث حصول اطمینان از محل درست ابزار پزشکی در بدن انسان می‌شود.

درجات سیلیکون روان‌ساز:

لاستیک‌های سیلیکونی مایع خود- روانساز از سری ساخت با نام تجاری الاستوسیل با مایعات سیلیکونی خاص (مایعات متیل فنیل سیلیکون) عمل‌آوری می‌شوند. این سیال‌ها به‌طور همگن در لاستیک پراکنده می‌شوند و بعد از ولکانیزه شدن دارای تاثیر خود- روان‌ساز هستند که در نصب و مونتاژ قطعات کاربرد دارد.

به لحاظ فیزیکی، ناسازگاری مایع سیلیکون در لاستیک ناشی از اختلاف پتانسیل شیمیایی میان فاز مایع و جامد در سیستم است. این شیب پتانسیل شامل مهاجرت انفعالی سیال سیلیکون می‌شود. رفتار تراوش یا انتشار سیلیکون با درجه تراوش روغنی به عوامل زیر بستگی دارد:

  1. دما
  2. روانروی
  3. اندازه سطح مقطع و اندازه ذره
  4. فشار

تغییر در رفتار تراوشی ذرات لاستیک سیلیکون مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. بویژه این مشکلات در فرایند تولید خودکار درزبندهای تک‌رشته‌ای یا واشرهای نمدی کابل رخ می‌دهند. به این دلیل، عوامل مشخص مرتبط در زمان فراورش لاستیک‌های سیلیکون مایع خود- روانساز باید مد نظر قرار گیرند.

فشار:

علی‌رغم مقدار روغن موجود در ترکیب لاستیک، فشار به طراحی محصول و شرایط ذخیره‌سازی بستگی دارد. محصولات با قالب کوچک اصولاً به سختی در کیسه‌های پلاستیکی قرار می‌گیرند و برای مدت زمان طولانی نگهداری می‌شوند. در این شرایط براحتی تراوش اتفاق می‌افتد.

زمان نگاهداری:

نه فقط فشار و دما، بلکه مدت نگاهداری نیز بر میزان روغن روی سطح محصولات لاستیکی سیلیکون اثر دارد. از‌این‌رو، ضروری است شرایط ذخیره‌سازی بهینه شود.

دما:

دمای نگاهداری تاثیر قابل توجه بر سرعت فرایند انتشار دارد. انتشار در دمای زیاد بسیار سریع‌تر رخ می‌دهد. بنابر‌این، تغییرات فصلی دما بر رفتار تراوش تاثیر دارد. بویژه، اگر محصول نهایی لاستیک سیلیکون تحت شرایط کنترل شده نگاهداری نشود،احتمالاً در زمستان ظاهراً محصول لاستیکی سیلیکون به شدت تراوش می‌کند اما همین محصول در تابستان به‌میزان زیاد با مایع سیلیکون خیس می‌شود.

چگالی پیوند عرضی

در لاستیک سیلیکون، فاصله میان ذرات به چگالی پیوند عرضی بستگی دارد. این پدیده از طریق چند پارامتر فرایند قابل کنترل است. این عوامل عبارتند از:

– شرایط ولکانیزه کردن: فشار تزریق، دمای قالب و زمان حرارت دهی،

– درجه سختی لاستیک، مقدار پرکننده و ماده ایجاد‌کننده پیوند عرضی

رنگ: مقدار رنگدانه افزوده شده.

با‌وجود‌این، چگالی پیوند عرضی با استفاده از یک ترکیب خاص لاستیک براحتی با کاربرد روزنه مناسب و استفاده از فرایند با فن‌آوری پیشرفته ثابت نگاه داشته می‌شود.

سیلیکون در کاربردهای پزشکی:

در زمان انتخاب ماده برای استفاده در کاربرد پزشکی، سوال اول به‌طور منطقی این است: «آیا این ماده با بدن انسان سازگار است و آیا تماس آن با بدن انسان در هر کاربرد احتمالی ایمن خواهد بود؟ پاسخ سوال اول در مورد این نگرانی در کاربرد یک سری آزمون‌های کاملاً شناخته شده «یو اس پی» یافت می‌شود. کنوانسیون فارماکولوژی ایالات متحده آمریکا سازمانی غیر انتفاعی و علمی است که استانداردهایی برای شناسایی،تعیین مقاومت، کیفیت و خلوص داروها، مواد غذایی، مواد مورد مصرف در پزشکی و مکمل‌های رژیمی تولیدی، توزیعی و مصرفی در سرتاسر دنیا تدوین می‌کند. استانداردهای این سازمان در ایالات متحده توسط اداره غذا و داروی این کشور اعمال و کنترل می‌شود و این استانداردها در بیش از 140 کشور استفاده می‌شود. استانداردهای این سازمان توسط بیش از 900 کارشناس داوطلب تدوین و بازنگری می‌شوند که مشارکت‌کنندگان بین‌المللی، که تحت قواعد اکید تضاد منافع با این سازمان کار می‌کنند. از زمان تاسیس این سازمان در سال 1820 میلادی، این سازمان به حفظ ایمنی و سلامت داروهای مصرفی در کشور آمریکا کمک نموده است. این سازمان با این سابقه فعالیت، با دانشمندان، متخصصین، و سازمان‌های نظارتی بسیاری از کشورها به‌منظور کمک به حفظ سلامت مردم دنیا همکاری نموده است. آزمون‌ها و فرمولاسیون‌های مستند این سازمان هر سال بازنگری می‌شود و در فارماکوپیه و فرمولاسیون ملی ایالات متحده آمریکا به چاپ می‌رسد.

یادآوری مهم:

خواننده این متن باید درخواست کند آزمون سازگاری زیستی با مواد در تماس با بدن انسان از محصولات پزشکی نهایی و بعد از مراحل تولید و ساخت محصول که بر ویژگی‌ها و خواص مواد تاثیراحتمالی دارند از جمله آزمون سترون‌سازی بسته‌بندی محصول اجرا شود. استفاده از ماده درجه شش صرفاً به منزله سازگاری زیستی ابزار پزشکی با بدن انسان در هر شرایط کاربرد نیست. استفاده از سیلیکون درجه شش توسط تولید‌کننده فقط آغاز فرایند سازگاری زیستی این ماده با سیلیکونی است که به‌طور کاملاً مستند و با فرایندی تحت کنترل تولید می‌شود. آزمون تصدیق انطباق همه ابزارهای پزشکی به‌منظور تعیین درجه مناسب تماس با بدن انسان باید از سوی اداره غذا و داروی کشور آمریکا صورت گیرد.

آزمون سیلیکون درجه پزشکی و ترکیبات آن توسط سازمان دارویی آمریکا:

آزمون‌های فارماکولوژی کشور آمریکا آزمون‌هایی هستند که برای تعیین واکنش زیست‌شناختی مواد و /یا فرمولاسیون‌ها به تماس مستقیم یا غیر مستقیم با بدن انسان طراحی شده‌اند. پلاستیک‌ها و مواد بسپاری دیگر که بر بدن انسان تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم دارند. با انجام آزمون‌های درون موجود زنده بسپارها و الاستومرهای درجه 1 تا 6 به طور مستند تعیین شده است. تولیدکنندگان سیلیکون به مشتریان بخش محصولات پزشکی خود در انتخاب مواد کمک می‌کنند. با ذکر سطوح و درجات ترکیب خاص سیلیکون مورد آزمون مشخص می‌گردد آیا این ماده برای ایمپلنت‌های مورد کاربرد در مدت کوتاه (کم تر از 29 روز) یا طولانی مدت(بیش از 29 روز) مناسب‌اند یا نه؟ برای بررسی آزمون‌ها و درجات مواد سیلیکونی به جدول 1 مراجعه شود.

گروه صنعتی تمکو رابر:

ما افتخار این را داریم که در تولید و ساخت قالب سیلیکونی مشابه بزرگان این صنعت گام برداشته و همواره بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه داده ایم. همچین میتوانید گروه صنعتی تمکو را در اینستاگرام و آپارات دنبال کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *