قالب, قالب پلاستیک

قالب تزریق پلاستیک

قالب تزریق پلاستیک

قالب‌گیری تزریق پلاستیک یک فرآیند معمول به منظور ساخت قطعات پلاستیکی است که در صنایع مختلف کاربرد دارند. این یک فرآیند تولید بسیار سریع و در عین حال پیچیده است که امکان تولید تعداد زیادی قطعه‌ی پلاستیکی در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن را فراهم می‌سازد. 

مواد پلاستیکی مقاوم در دماهای بالا جایگزین فلزاتی می‌شوند که به طور سنتی در تولید پلاستیک بکار می‌روند. قالب‌گیری تزریق پلاستیک یک فرآیند کاربردی در ساخت قطعات پلاستیکی مورد استفاده در صنایع پزشکی، هوافضا، خودروسازی و اسباب‌بازی به شمار می‌رود. 

قالب‌گیری تزریق پلاستیک چگونه انجام می‌شود؟

در این فرآیند، پلاستیک درون دستگاه بکار رفته برای قالب‌گیری تزریقی ذوب و سپس تحت فشار به درون قالب تزریق می‌شود. پس از آن که ماده خنک می‌شود، به حالت جامد درمی‌آید و با باز کردن دو نیمه قالب آزاد می‌شود. بنابراین، این تکنیک امکان تولید و ساخت یک محصول پلاستیکی با اندازه‌ی مشخص از قبل تعیین شده را فراهم می‌کند. به منظور تسهیل فرآیند قالب‌گیری تزریق پلاستیک، قطعات بکار رفته در این فرآیند باید توسط طراح واجد شرایط یا مهندس متخصص طراحی شوند.

قالب‌گیری تزریق پلاستیک چگونه انجام می‌شود؟

پس از آن، سازنده می‌بایست به کمک موادی از قبیل فولاد یا آلومینیوم و بر اساس طراحی، قالب را بسازد. به طور خلاصه، فرآیند قالب‌گیری تزریق پلاستیک را می‌توان به سه مرحله تقسیم کرد:

  • زمان تزریق
  • زمان خنک‌سازی
  • زمان بازنشانی

با کاهش این زمان‌ها، هزینه‌ی تولید نیز کاهش می‌یابد. در نتیجه، کل فرآیند سودآورتر می‌شود. 

ساختمان قالب تزریق پلاستیک

قالب تزریق پلاستیک دارای دو بخش اصلی است:

  • بخش ثابت یا نیمه ثابت: در این بخش، مواد جامد به درون قالب تزریق می‌شوند.
  • بخش متحرک یا نیمه متحرک: سیستم بیرون‌اندازی قطعات اکثراً در بخش متحرک قالب قرار می‌گیرند. 

انواع قالب تزریق پلاستیک

به طور کلی، قالب تزریق پلاستیک را می‌توان به دسته تقسیم نمود:

  • قالب تزریق با راهگاه سرد
  • قالب تزریق با راهگاه گرم

با این وجود، روش‌های متعددی برای تقسیم‌بندی قالب‌های تزریق پلاستیک وجود دارد. به عنوان مثال، این قالب‌ها را می‌توان بر اساس تعداد حفره‌ها نیز طبقه‌بندی کرد.

  • قالب‌های تزریق تک حفره‌ای: این نوع قالب‌ها بسیار ارزان هستند و در مدت زمان کوتاهی ساخته می‌شوند. از قالب‌های تک حفره‌ای تنها برای تولید برخی از قطعات پلاستیکی استفاده می‌شود. 
  • قالب‌های تزریق چند حفره‌ای: از قالب‌های تزریق چند حفره‌ای زمانی استفاده می‌شود که باید قطعات پلاستیکی بسیار کوچکی ساخته شوند. 

انواع قالب تزریق پلاستیک

قالب Straight-pull یکی از ساده‌ترین قالب‌های تزریق پلاستیک است که تنها از دو جز تشکیل می‌شود: حفره و هسته. این قالب‌ها در حین سادگی بسیار پرکاربرد هستند و هزینه کلی فرآیند ساخت و تولید قطعات پلاستیکی را کاهش می‌دهند. 

سخن پایانی

قالب‌گیری تزریق پلاستیک شاید برای بسیاری از افراد این گونه به نظر رسد که یک فرآیند به شدت پیچیده برای تولید قطعات پلاستیکی است. اما این چنین نیست. در واقع، بسیاری از محصولات معمولی از قبیل محصولات یکبار مصرف از طریق این تکنیک ساخته می‌شوند؛ به عنوان مثال، قطعات لگو یا ظروف پلاستیکی

بنابراین، قالب تزریق پلاستیک دارای کاربردهای متعددی است و محصولات بی‌شماری نیز از این طریق ساخته می‌شوند. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که فرآیند باید به دقت طراحی شود و قالب‌های دقیق تولید گردند. علاوه بر این، هزینه بالای ماشین‌ابزار و نیاز به پیش‌نمونه نیز از دیگر معایب این فرآیند به شمار می‌روند. 

لینک منبع: faistgroup.com

ما میتوانیم بهترین و دقیق ترین قالب های تزریق پلاستیک را برای شما ساخته و قطعات تولید شده بدون ایراد به شما تحویل دهیم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *