قالب بادی, مقالات

قالب تزریقی در مقابل قالب بادی

قالب بادی

قالب تزریق پلاستیک در مقابل قالب بادی

قالب تزریق پلاستیک بیش از یک قرن است که شناخته شده و از آن در صنعت های مختلفی استفاده میشود. از قالب تزریق پلاستیک همچنان در صنعت و تولید انواع محصولات مختلف استفاده میشود و دلیل آن این است که به تولیدکنندگان امکان تولید قطعات پیچیده در مقیاس وسیع را می دهد.

پس از اینکه ماده پلی اتیلن کشف شد از آن در صنایع گوناگون از جمله صنعت قالب گیری به خصوص در بخش قالب گیری تزریق پلاستیک مورد استفاده قرار گرفت که به میزان قابل توجهی در بین فعالان این صنعت محبوبیت پیدا کرد.

اگر بخواهیم یک مقابسه کوچک بین فرآیند قالب گیری تزریقی و فرآیند قالب گیری بادی انجام بدهیم باید گفت که در طی فرآیند قالب گیری بادی نیاز ما به فشار باد در هنگام دمیده شدن بسیار کمتر از قالب گیری تزریقی است.

اما در فرآیند قالب گیری بادی ، پلاستیک مذاب را برای قالب گیری مستقیما در معرض درجه حرارت زیاد قرار می دهد.

این کار باعث میشود که در هنگام پردازش ترموپلاستیک هایی که مگاوات بالایی دارند ، منجر به شکستگی ذوب و نقص سطح محصول شود و این قطعات را برای تولید بی فایده کند.

 

قالب بادی

 

قطعات قالب گیری شده با فرآیند قالب گیری بادی همگی مستقیما در خود قالب شکل می گیرند. این شکل گیری به گونه ایست که فقط شکل دیواره خارجی محصول را مشخص می کنند. این شکل گیری با دمیده شدن باد به داخل قالب و انبساط حجم پلاتستیک مذاب درون آن و چسبیدن به دیواره خنک قالب شکل میگیرد.

مزیت این کار این است که شکل داخلی عملاً محدودیتی برای ساخت ندارد اما نکته اینجاست که حتما باید ویژگی های داخلی قالب با دقت بالا و مستقل طراحی شوند. اشکال درونی قالب تاثیر بسزایی بر ضخامت دیواره محصول نهایی دارد که هرگز نمی تواند ثبات و دقت فرایند قالبگیری تزریق را بدست آورد.

 

گروه صنعتی تمکو متخصص طراحی و ساخت انواع قالب های لاستیک ، سیلیکونی و بادی پت و پلی اتیلن میباشد. تمکو با بهره گیری از مهندسان متخصص و با تجربه خود و با استفاده از به روز ترین روش های ساخت قالب در دنیا محصولی با کیفیت را به ارمغان می آورد.

شما میتوانید گروه صنعتی تمکو را در اینستاگرام و آپارات دنبال کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *