مقالات, قالب بادی

قالب بادی چیست و فرایند قالب بادی چگونه است؟

قالب بادی

قالب بادی چیست؟

قالب بادی یکی از روشهای قالب گیری است که در صنعت تولید برای ایجاد اشیاء پلاستیکی توخالی از ان استفاده می شود. در این روش مانند سایر روش های قالب گیری ماده گرم شده را تحت فشار وارد حفره (کویتی) قالب می کنند.

در واقع باید گفت قالب بادی نوع خاصی از فرایند قالب گیری است که روش سنتی دمیدن به داخل شیشه  است. که برای تولید اشیاء توخالی شیشه ای از ان  استفاده می کنند.

قالب بادی چیست و فرایند قالب بادی چگونه است؟

فرایند قالب بادی

ویژگی بارز قالب گیری به روش قالب بادی این است که از ان برای ایجاد اشیاء توخالی استفاده می شود.  بطوریکه اول پلاستیک خام گرم می شود و داخل حفره بصورت لقمه جایگذاری می شود. در مرحله بعد لقمه پلاستیکی در بالای قالب محکم می گردد سرانجام هوا بر روی لقمه دمیده می شود.

و این باعث می شود لقمه جایگذاری شده تا دیواره های داخلی حفره امتداد یابد. به عبارت دیگر این روش در اصل از روش سنتی شیشه گری فوتی مشتق شده است. چرا که در روش سنتی شیشه گری فوتی وقتی شیشه حرارت داده شده را از کوره بیرون می اورند در ان می دمند و بدین ترتیب یک شیشه توخالی ساخته می شود.

دقییقا همین روش به نوع مدرن تری در قالب گیری به روش بادی انجام می شود. دستگاه هوا را از بالای حفره قالب به درون پلاستیک گرم شده که در بالای قالب جایگذاری شده و به ان لقمه گفته می شود دمیده می شود .که پلاستیک گرم شده را مجبور می کند تا در دیواره های داخل حفره قالب گسترش یابد تا نهایتا شکل قالب را به خود بگیرد و محصول نهایی ایجاد شود.

قالب بادی چیست و فرایند قالب بادی چگونه است؟

برای طراحی و ساخت قالب بادی مورد نیازتان با ما در تماس باشید. گروه صنعتی تمکو متخصص در طراحی و ساخت انواع قالب ها، لاستیک و پلاستیک با بیش از 300 پروژه انجام شده در صنعت. اماده همکاری با شما عزیران است تا نیاز شما برای تولید قطعه مورد نظرتان را برطرف نماید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *