قالب, قالب بادی, قالب پلاستیک, قالب تزریق

انواع قالب بادی پلی اتیلن

قالب بادی پلی اتیلن

قالب بادی پلی اتیلن امروزه برای تولید بسیاری از قاب‌ها، قطعات و ظروف پلیمری به کار گرفته می‌شوند. به دلیل مزایایی که این قالب ها دارند بسیاری از صنایع در تولید محصولات مختلف پلمیری از آن استفاده میکنند؛ به همین دلیل در ادامه تصمیم گرفته ایم به معرفی قالب بادی پلی اتیلن بیشتر بپردازیم و شما را با آن آشنا نماییم.

بهتر است بدانید، قالب های بادی پلی اتلین انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع محصول پلمیری که قرار است تولید شود باید به انتخاب نوع دقیق آن‌ها پرداخت. انتخاب صحیح قالب ها نه تنها به کاهش قیمت قطعات تولیدی منجر خواهد شد؛ بلکه در افزایش کیفیت آن نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت.

انواع قالب بادی پلی اتیلن

قالب بادی پلی اتیلن از نوع فشاری

قالب بادی پلی اتیلن به صورت کلی انواع مختلفی دارند که از میان آن ها قالب های تزریقی و فشاری جزء‌ متداول ترین گزینه ها به شمار میروند. قالب هایی که توسط این قالب ها تولید میشوند از کیفیت قابل توجهی برخوردار بوده و پاسخگوی صنایع مختلف میباشند.

قالب های فشاری که عمدتا از آلومینیوم ساخته شده‌اند، بهترین گزینه برای ساخت قطعات و محصولات پلمیری با اندازه ی کوچک می‌باشند. برای تولید محصولات با استفاده از قالب بادی پلی اتیلن از نوع فشاری باید در مرحله ی اول پریفرم را در کوره قرار داد و با استفاده از دستگاه های کمپرس باد، حجم خارجی پریفرم را افزایش داد تا ظرف شکل قالب را به خود گیرد.

با استفاده از قالب بادی پلی اتیلن از نوع فشاری میتوان در کمترین زمان ممکن قطعات مختلف را به تولید رساند؛ ضمن این که هزینه ی تولید قطعات نیز به صورت قابل توجهی کاهش خواهد یافت اما متاسفانه افزایش پلیسه و ضایعات از معایبی است که برای تولید محصولات با قالب های فشاری باید به آن توجه داشت.

قالب بادی پلی اتیلن

قالب بادی پلی اتیلن از نوع تزریقی

برای تولید محصول با استفاده از قالب بادی پلی اتیلن از نوع تزریقی، مواد پلیمری با استفاده از روش های مختلف به درون قالب تزریق میشوند؛ در این مرحله در قسمت میان قالب یک پیش فرم به شکل لوله به وجود خواهد آمد تا امکان دمیدن هوا در این قسمت وجود داشته باشد. با دمین هوا در قسمت لوله ای، میتوان شاهد شکل گیری پلی اتیلن و حالت گیری آن، به شکل قالب بود.

بارزترین مزیت تولید محصولات با استفاده از قالب های تزریقی را میتوان کاهش نرخ ضایعات دانست. محصولاتی که با استفاده از این قالب ها تولید میشوند کمترین نرخ پلیسه و قسمت های اضافی را خواهند داشت که باعث میشود نیاز به برشکاری بعد از تولید به شدت کاهش یابد یا حتی حذف گردد.

انواع قالب بادی پلی اتیلن

قالب های لاستیکی پلی اتیلن

در مواردی که تولید کنندگان به دنبال تولید اقتصادی قطعات هستند انتخاب قالب بادی پلی اتیلن از نوع لاستیکی یا سیلیکونی گزینه ی مناسبی به شمار میرود.

تولید قطعات با استفاده از قالب های لاستیکی و سیلیکونی به این صورت است که ابتدا مواد خام پلمیری به صورت مذاب به درون قالب ها ریخته میشوند. این قطعات بعد از سرد شدن به مرحله ی نهایی خواهند رسید و میتوان به استفاده از آن‌ها پرداخت.

لازم به ذکر است گروه صنعتی تمکو فعالیت خود را با طراحی و ساخت انواع قالب های بادی پت و پلی اتیلن شروع کرده که نشان دهنده تجربه و کیفیت بالای این مجموعه میباشد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *