قالب لاستیک, مقالات

قالبگیری فشاری سیلیکون برای صفحه کلیدهای لاستیکی

کی پد سیلیکونی

درون قالب صفحه کلیدهای لاستیکی ، با گذشت زمان و حرارت دادن، مخلوط سیلیکونی تغییر شکل مییابد. ابتدا سیلیکون خام به حالت مایع در میآید و حفره را پر میکند. بعد، در فرایندی که ولکانیزه شدن نام دارد، مواد سفت میشوند.

در اینجا، ملکول های پیوند متقاطع ماده، قطعه را به صورت دائمی به شکل نهایی خود در می‌آورند. بعد از ولکانیزه کردن، امکان برگرداندن قطعه به شرایط مواد سیلیکونی اولیه وجود ندارد.

صفحه کلیدهای لاستیکی سیلیکونی

پلیسه

از آنجایی که مواد خام به حالت مایع در میآیند و باید همه‌ی حفره را پر کنند، قالب به همراه کانالهای سرریز طراحی میشود و در همین کانالهاست که پلیسه‌ها شکل میگیرند. در همه‌ی نواحی که بخش بالایی قالب با سطح زیرین قالب تماس پیدا میکند، پلیسه تشکیل خواهد شد.

این نواحی شامل محیط قالب و همه‌ی ورودی‌های آن میشود. این پلیسه‌ها به راحتی با دست جدا میشوند. توجه داشته باشید که روی همه‌ی قطعات، یک خط پلیسه همراه با مقدار کمی پلیسه‌ی سیلیکونی (کمتر از mm3/0) باقی میماند.

عملیات تکمیلی

ممکن است مقداری از مواد کاتالیزور که درون سیلیکون خام بوده‌اند به طور کامل ولکانیزه نشده و روی قطعه باقی مانده باشند. با گذشت زمان، این مواد باقی مانده از روی قطعه شسته شده و روی اتصالات الکتریکی رسوب میکنند و به این ترتیب به شکل بلقوه در عملکرد صفحه کلید تأثیر میگذارند.

برای اجتناب از این شرایط صفحه کلیدهای لاستیکی بعد از قالبگیری تحت عملیات تکمیلی قرار میگیرند. در طول عملیات تکمیلی، قطعات درون یک کوره میروند و حرارت میبینند تا هرگونه کاتالیزور ولکانیزه نشده از روی آنها تبخیر شود.

ابزار تصحیح

به علت ایجاد پلیسه، اضافه کردن مغزی در ابزارهای فشاری بسیار دشوار است. بسیار آسانتر است که به سادگی، فولاد را از ابزار جدا کنیم. به خاطر همین دلایل، طراحی اولیه‌ی قطعه باید با فرضیات دقیق به منظور اعمال تصحیحات انجام شود.

قالب‌های موجود میتوانند برشی از فولاد داشته باشند (اضافه کردن ماده به قطعه)، اما فولاد نباید به قالب اضافه شود (جدا کردن ماده از قطعه). در حالت دوم، یک نیمه‌ی جدید برای بخش زیرین و یا بالایی قالب باید ماشین کاری شود.

شما میتوانید گروه صتعتی تمکو را در آپارات و اینستاگرام دنبال کنید

صفحه کلیدهای لاستیکی با شکل دهی به کمک قالب فشاری ساخته میشوند. قالبهای فشاری دارای یک بخش بالایی و یک بخش زیرین هستند (قالب وافل را در نظر بگیرید).

ابتدا مخلوط مواد سیلیکونی خام به شکل قطعات دقیق برش داده میشود. سپس، این ماده درون مجموعه‌ی قالب‌ها قرار میگیرد. فشار، حرارت و زمان به کار گرفته میشوند تا ماده به شکل حفره در بیاید.

قطعات از قالب خارج میشوند، پلیسه‌های آن با دست جدا میگردند و سپس عملیات تکمیلی روی آنها انجام میشود تا هرگونه باقی مانده مادهی کاتالیزی برداشته شود.

قالبگیری فشاری سیلیکون برای صفحه کلیدهای لاستیکی

تنظیم مواد

مواد سیلیکونیِ مخلوط شده و رنگ شده باید به دقت درون قالب قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که حفره کاملاً از مواد پر شده است و از طرف دیگر، مقدار مادهی قرار داده شده بیش از حد نیست و از سرریز شدن مواد از قالب جلوگیری گردد.

این میزان از دقت، با نورد مواد خام طبق ضخامت و پهنای مشخص، قابل دستیابی است. در ادامه، یک دستگاه خودکار مواد را میکشد و در اندازه های مساوی میبرد. وزن قطعات برش خورده اندازه گیری میشود تا اطمینان حاصل شود که حجم آنها به طور کامل حفره را پر میکند.

ولکانیزه کردن

قطعات برش خورده درون قالبهای از پیش گرم شده قرار داده شده و قالب بسته میشود. روشهای قالبگیری جایگزین، نیاز به فرایندهای متفاوتی دارند.

زمان متداول چرخه برای صفحه کلیدهای سیلیکونی در حدود 5 تا 10 دقیقه است، که خیلی طولانیتر از روش متداول قالبگیری پلاستیک میباشد.

چندین حفره مورد استفاده قرار میگیرند تا خروجی افزایش یابد (استفاده از 140 حفره غیرعادی نیست).

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *