مقالات

فرایند قالب گیری بادی

قالب بادی کششی

فرایند قالب گیری بادی

فرایند قالب گیری بادی یک فرآیند پر کاربرد برای تولید انواع ظروف توخالی است. این نوع قالب گیری برای تولید محصولاتی چون نوشابه یا بطری آب تا محصولات خاص مهندسی مانند مخازن گاز و محفظه های برقی استفاده میشود.

قالب گیری بادی سه نوع متداول دارد. این سه نوع عبارتند از :

قالب گیری دمشی ، قالب گیری بادی اکستروژن و قالب گیری تزریقی

قالب گیری با هر سه روش میتواند با ماده های اولیه مختلف انجام شود. این ماده اولیه میتواند پریفرم مذاب و و یا مواد ترموپلاستیک باشد.

شکلی که در زیر مشاهده میکنید ، فرآیند قالب گیری ضربه اکستروژن را نشان می دهد ، که در آن یک استوانه از پلاستیک نیمه مذاب ، به نام پریفرم (parison) ، بین دو نیمه قالب باز به پایین اکسترود می شود.

قالب بادی تمکو رابر

هنگامی که پریفروم مورد نظر ما به اندازه کافی اکسترود و یا کشیده شد ، قالب شروع به بسته شدن میکند و یک پین که برای دمش باد در نظر گرفته شده است ، به داخل پریفرم فشار هوا را تزریق میکند.

فشار هوای وارد شده  پریفرم را وادار به باد شدن می کند تا زمانی که با کل سطح حفره ی قالب تماس پیدا کند.

سپس گرمای حاصل از پرفرم مذاب توسط خطوط خنک کننده که درون قالب قرار دارند از بین مکیرود و پریفرم خنک میشود که این باعث سفت و محکم شدن پریفرم میشود. هنگامی که پلاستیک به اندازه کافی سفت شد ، قالب باز می شود ، محصول برداشته می شود و آنگاه با استفاده از ابزارهای مخصوص قسمت های اضافی محصول را برش میدهند.

به این شکل است که محصولات گوناگون با استفاده از فرآیند قالب گیری بادی تولید میشوند.

گروه صنعتی تمکو متخصص طراحی و ساخت انواع قالب های لاستیک ، سیلیکونی و بادی پت و پلی اتیلن میباشد. تمکو با بهره گیری از مهندسان متخصص و با تجربه خود و با استفاده از به روز ترین روش های ساخت قالب در دنیا محصولی با کیفیت را به ارمغان می آورد.

شما میتوانید گروه صنعتی تمکو را در اینستاگرام و آپارات دنبال کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *