مقالات, قالب لاستیک

طراحی عملکرد بهینه صفحه کلید لاستیک سیلیکونی

کی پد سیلیکونی تمکو
طراحی عملکرد بهینه صفحه کلید سیلیکونی

در مقاله قبل بررسی کردیم که چطور یک صفحه کلید لاستیک سیلیکونی را قالب گیری کرده ، با فشار و دمای مناسب پرس کرده و نهایتا محصول اولیه تولید میشود.

(برای مطالعه قسمت قبلی این مقاله کافیست اینجا کلیک کنید)

در این بخش از مقاله به بررسی نحوه عملکرد و تاثیر بالای مواد استفاده شده در عملکرد صحیح صفحه کلید میپردازیم.

درادامه مطالبی که قبلا ذکر شد ، یکی از ویژگی های قابل توجه استفاده از لاستیک سیلیکونی برای تولید صفحه کلید کاهش تاخیر زمان فشردن دکمه تا عملکرد آن است . جنس بسیار نرم و حالت ژلاتینه سیلیکون است که این قابلیت را به آن میدهد.

این موضوع دقیقاً برای کاربران هم مهم است. اینکه که غشای دکمه طوری باشد تا تشخیص دهد چه زمانی یک کلید را کاملاً فشار داده اند.

این عمل به این شکل است :

زمانی که کاربر دکمه را فشار میدهد ، قرصی که از جنس طلا یا کربن است و در زیر قسمت ژلاتینی دکمه قرار دارد به ناحیه الکترونیکی که در زیر دکمه و روی مدار قرار دارد برخورد کرده و اصطلاحا دکمه لمس میشود و پس از اینکه کاربر دست خود را از روی دکمه بر میدارد و فشار از روی آن برداشته میشود ، لاستیک سیلیکونی دکمه به حالت اولیه خود برمیگردد .

میزان فشاری که لازم است تا عمل لمس روی دکمه شکل بگیرد توسط مهندسان طراحی قابل محاسبه است و بهینه سازی آن باعث بهتر شدن عملکرد دکمه میشود.

برای درک بهتر نسبت فشردن دکمه ، لازم است بدانید که این نسبت توسط نیروی محرک (1F) و مقاوت دکمه در برابر لمس(F2) تعیین میشود.

نیروی محرک عبارت است از : نیروی لازم برای فرو ریختن غشا یا شبکه سوئیچ لاستیکی ، که در فرمول زیر به عنوان F1 معرفی می شود.

F1 – F2
———–
F1

میزان نیرویی که کاربر باید برای فشردن دکمه به کار بگیرد بین 40٪  60٪ است. اگراین نیرو به زیر 40٪ کاهش یابد ، کلیدها لمس نمیشوند اما عمر بیشتری دارند. منظور از لمس نشدن کلید این است که کاربر بازخورد کلیک کردن خود را دریافت نمیکند.

 از آنجا که اکثر برنامه ها به احساس برای اینکه بتوان دکمه ای طراحی کرد که هم عمر طولانی و هم  لمس قوی و دقیق تری داشته باشد بهتر است نیروی محرک 125 تا 150 گرم و نسبت فشردن دکمه 40 تا 60٪ طراحی شود.

کی پد سیلیکونی تمکو

در این مقاله جزئیات طراحی و ساخت هرچه بهینه تر صفحه کلیدهای لاستیک سیلیکونی را مورد بحث قرار دادیم . شما میتوانید برای مطالعه آخرین قسمت این مقاله اینجا کلیک کنید .

از اینکه گروه صنعتی تمکو را در اینستاگرام و آپارات دنبال میکنید بسیار سپاسگزاریم.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *