قالب لاستیک, مقالات

صفحه کلیدهای لاستیکی رسانا و نارسانا

کی پد سیلیکونی

هنگامی که لایه رویی صفحه کلید فشرده میشود، مخروط نیرو روی یک نقطه فشار می آورد و سپس به جای خود بازمیگردد؛ به این ترتیب حس ضربه برای کاربر ایجاد میشود.

مخروط نیرو باید باریک باشد تا قابلیت انعطاف داشته باشد و بتواند حس ضربه را ایجاد کند. برای صفحه کلید لاستیکی رسانا، باید از لاستیک نرم یا دارای سختی کم استفاده شود تا مخروط نیرو بدون اینکه پاره شود یا ترک بخورد، بتواند بارها خم و راست شود.

صفحه کلیدهای لاستیکی نارسانا – ساختار

صفحه کلیدهای لاستیکی نارسانا ممکن است ظاهری شبیه به صفحه کلیدهای لاستیکی رسانا داشته باشند. اما در باقی ساختارشان تفاوتهای قابل توجهی با آنها دارند. صفحه کلیدهای لاستیکی نارسانا همانند یک عملگر مکانیکی کار میکنند و روی یک مکانیزم سویچ، مانند سویچ گنبدی فلزی با عملکرد سریع رانده میشوند.

صفحه کلیدهای لاستیکی نارسانا

صفحه کلیدهای لاستیکی نارسانا با سویچ گنبدی فلزی با عملکرد سریع

هیچ قرص نیمه رسانایی در پشت لایه ی رویی صفحه کلید وجود ندارد. بنابراین حس ضربه، به جای مخروط نیرو، توسط سویچ گنبدی فلزی با عملکرد سریع ایجاد میشود.

لایه‌ رویی صفحه کلید با یک شبکه‌ی ضخیم‌تر از مواد، که بین لایه‌ی رویی و پایه قراردارد، پشتیبانی میشود. وجود این لایه سبب انعطافپذیری کمتر صفحه کلید و کاهش احتمال پارگی یا ترک خوردن میشود.

لایهی رویی صفحه کلید باید حرکت کند اما محدودیتهای مخروط نیرو دیگر وجود ندارند. سختی لاستیک سیلیکونی میتواند و باید در مقایسه با صفحه کلید لاستیکی رسانا بیشتر باشد (لاستیک سیلیکونی باید محکمتر باشد) و این عامل، احساس استحکام بیشتر و لزرش بسیار کمتری را برای کاربر نهایی فراهم میکند.

در ادامه این مقاله ما به مقایسه بین ویژگیهای دو سبک صفحه کلیدهای سیلیکونی پرداخته ایم که میتوانید برای فزایش  سطح دانش خود به اینجا مراجعه کنید

 

میتوانید گروه صنعتی تمکو را در اینستاگرام و توییتر دنبال کنید.

صفحه کلیدهای لاستیکی رسانا

صفحه کلیدهای لاستیکی رسانا دارای یک قرص یا دیسک کوچک نیمه رسانا هستند که همراه با مخلوط ذرات کربنی و لاستیک سیلیکونی، پیش قالبگیری شده اند.

این مخلوط به مقدار کافی ذرات کربن دارد و به همین دلیل سطح تقریباً رسانایی را ایجاد میکند، اما مقدار کافی لاستیک سیلیکونی هم در آن وجود دارد که ذرات کربن را در کنار هم نگه میدارد.

در طول عملیات نهایی قالبگیری، یک قرص یا دیسک کوچک به صورت دائمی در زیر لایه رویی صفحه کلید، در مکان هرکدام از سویچ ها نصب میشود. قرص ها، با همان روشی که برای قرار دادن مغزی در فرایند ساخت اتصالات الکتریکی یا پایانه ها استفاده میشود، درون قالب جایگذاری میشوند.

کی پد سیلیکونی

صفحه کلیدهای لاستیکی رسانا با قرص یا دیسک نیمه رسانا

در هنگام پرس شدن بخش رویی صفحه کلید، صفحه کلیدهای لاستیکی رسانا یک سویچ الکتریکی بسته را شکل میدهند.

به این ترتیب، قرص رسانا با رساناهای متداخل روباز در برد مدار چاپی، به صورت فیزیکی متصل میشود. ساختار بسته سویچ در مراحل پایانی مسیر تولید لایه رویی صفحه کلید ساخته میشود و سطح قرص باید با برد مدار چاپی موازی باشد تا سویچ آماده شود.

صفحه کلیدهای لاستیکی رسانا، با داشتن ویژگی که به آن مخروط نیرو گفته میشود و در بین لبه پائینی لایه رویی صفحه کلید و پایه‌ی محیطی وجود دارد، بازخورد لمسی یا حس ضربه را برای کاربر ایجاد میکنند.

مخروط نیرو، لایه ی رویی صفحه کلید را در موقعیت غیر فعال پشتیبانی میکند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *