قالب لاستیک, مقالات

سیلیکون چیست؟

سیلیکون چیست؟

آیا تا به حال نام سیلیکون را شنیده اید؟ توجه داشته باشید که این روزها قطعات سیلیکونی زیادی تولید و بازار عرضه می‌شود که ما قصد داریم در این محتوا یکی از پرمصرف ترین قطعات سیلیکونی را به شما معرفی کرده و مورد بررسی قرار دهیم و در انتها بشما خواهیم گفت که سیلیکون چیست. لازم به ذکر است بدانید که این روزها استفاده از قطعات سیلیکونی مانند قالب سیلیکون بسیار زیاد می باشد البته این قالب از ویژگی های چشمگیری برخوردار است به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در این محتوا بخشی از ویژگی‌های این محصول را در اختیار شما قرار دهیم. توجه داشته باشید این محصول در اکثر مغازه ها یافت می شود و شما برای خرید آن با مشکل مواجه نخواهید شد. در انتها اگر قصد دارید با قطعاتی که در ساخت آن از متریال سیلیکون استفاده شده است آشنا شوید پیشنهاد می کنیم تا انتهای این محتوا با ما همراه باشید.

سیلیکون چیست؟

سیلیکون یک متریال فوق ‌العاده پرکاربرد به نام پلیمر است که دارای ویژگی های بسیار جالبی می باشد. برای مثال بهتر است بدانید که سیلیکون در مقابل دماهای بالا و پایین بسیار مقاوم است و در برابر شرایط جوی مانند نور ، رطوبت، نور فرابنفش و ازون تغییر شکل نمی دهد. لازم به ذکر است بدانید که این متریال قابلیت تحمل دمای حدود ۲۶۰ تا ۳۱۵ درجه سانتیگراد را دارد و در مقابل چنین حرارتی خاصیت لاستیکی خود را از دست نمی‌دهد. نکته بسیار مهم این است که این متریال در ترکیب های رنگی مختلف قابل استفاده است برای مثال در ساخت قالب های سیلیکون که از رنگهای مختلف برخوردار می باشد از متریال سیلیکون ( پلیمر ) استفاده می شود.

سیلیکون rtv

 

قالب سیلیکون چیست ؟

یکی از پرمصرف ‌ترین لوازم در خانه قالب سیلیکونی می باشد چون با استفاده از آن می توان انواع ژله، بستنی، شکلات، فوندانت، دسر یخچالی و شمع درست کرد. توجه داشته باشید این نوع از محصول اصلا دارای چسبندگی نمی باشد و شما برای درست کردن هرکدام از نمونه های بالا با مشکل مواجه نخواهید شد. در ثانی قالب سیلیکونی از انعطاف بسیار بالایی برخوردار است. لازم به ذکر است بدانید که قالب های سیلیکونی به گونه ای طراحی شده اند که دما را تا ۴۵ درجه سانتی گراد تحمل می کنند و تغییر شکل نمی دهد، البته شاید خیلی جالب به نظر برسد که یک قالب سیلیکونی با انعطافی که دارد بتواند ۴۵ درجه سانتی‌ گراد گرما را تحمل کند اما این محصول به راحتی این گرما را تحمل می کند.

قالب سیلیکونیروش های قالب گیری سیلیکون 

همانطور که میدانید روش قالب گیری سیلیکون در سه نوع مختلف صورت می پذیرد که ما قصد داریم در این محتوا هر سه را به صورت جداگانه به شما توضیح دهید، لازم به ذکر است بدانید که از بعد از مطالعه این بخش از محتوا می‌توانید با روش‌های قالب‌ گیری به روش های مختلف که نام آن ها در قسمت پایین قرار دارد به طور کامل آشنا شوید.

  • قالب گیری سیلیکون به روش تزریق
  • قالب گیری فشاری سیلیکون
  • قالب گیری انتقالی سیلیکون 

قالب گیری سیلیکون به روش تزریق

اولین نمونه ای که قصد داریم در این بخش از محتوا به شما معرفی کنیم قالب گیری به روش تزریق است. توجه داشته باشید که این روش فرآیند گرما سخت است در واقع زمانی که قالب برای تغییر شکل دادن سیلیکون در حال حرارت دیدن است. سیستم دریافت مواد، فعالیت خنک کننده خود را آغاز می کند البته بهتر است بدانید که روش قالب تزریق سیلیکون به صورت چشمگیری اتوماتیک می باشد در این صورت شما می توانید یک قالب سیلیکونی را با روش قالب تزریق بسازید. لازم به ذکر است بدانید قالب سیلیکونی که توسط روش تزریقی تولید می‌شوند با محیط زیست سازگار بوده و حتی قابلیت استرلیزه کردن آن ها و استفاده در مصارف پزشکی وجود دارد.

آشنایی با قالب گیری فشاری سیلیکون

قالب گیری فشاری یکی از قدیمی ترین روش های قالب‌گیری سیلیکون محسوب می‌شود و بسیاری از تولید کنندگان بزرگ قطعات سیلیکونی و لاستیکی، از این روش برای ساخت محصولات سیلیکونی استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که یکی از بهترین روش ها برای ساخت قالب سیلیکون، روش فشاری می باشد. لازم به ذکر است بدانید که در این روش سیلیکون جامد درون قالب ریخته می‌شود و حفره ‌های قالب را پر می‌کند و در مرحله بعد قالب بین دو صفحه قرار گرفته و قدرت بالای پرس آغاز می شود، این نوع از قالب گیری باعث می‌شود تا محصول با بهترین کیفیت ممکن تولید شود لازم به ذکر است که در تولید قالب سیلیکون هم از همین روش استفاده می شود.

مجسمه سازی

قالب گیری انتقالی سیلیکون 

اگر قصد دارید با مراحل قالب گیری انتقالی آشنا شوید، ابتدا بهتر است بدانید که در این روش برای تولید قطعات سیلیکونی مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است بدانید که این روش قالب گیری نسبت به قالب گیری فشاری از زمان کوتاه تری برای تولید برخوردار می باشد و دقت تولید قطعات سیلیکونی در این روش بالاتر از بقیه روش ها می باشد. برای اینکه بتوانید قالب گیری انتقالی انجام دهید باید سیلیکون عمل نیامده را طبق وزن، مشخصات و شکل خاص را از پیش ساخته باشید و آن را در یک دیگ قرار دهید. بعد از آن سیلیکون توسط یک سیستم به نام دونده و دروازه به داخل حفره های قالب منتقل می شود لازم به ذکر است بدانید که قالب در فشار و دمای بالا بسته می ماند تا زمانی که سیلیکون موجود در آن به شرایط قابل قبول برسد بعد از اینکه سیلیکون به شرایط مطلوب رسید می توانید قطعات سیلیکونی از قالب خارج ‌کنید.

نتیجه گیری

بسیاری از افراد بر این باورند که قطعات سیلیکونی مخصوصاً قالب سیلیکون از مقاومت بالایی برخوردار نیست و نمی تواند در دمای بالا از آن استفاده کرد. اما شما با مطالعه این محتوا متوجه شدید که محصولات سیلیکونی دارای کیفیت بسیار بالایی هستند، البته مطمئنا این محصولات به دو دسته قطعات سیلیکونی اصل و قطعات سیلیکونی تقلبی تقسیم می شود، که شما می توانید از طریق رنگ، بارکد و کیفیت محصول خریداری شده متوجه شوید که آیا سیلیکون استفاده شده در قطعه مورد نظر شما اصل است یا تقلبی می باشد. لازم به ذکر است بدانید که استفاده از قالب سیلیکونی باعث می شود تا شما با اطمینان کامل بستنی را در دمای زیر صفر درجه سانتی گراد و کیک را در دمای بالای ۴۰ درجه سانتی گراد در این قالب ها درست کنید. در نتیجه قالب سیلیکون از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و شما می توانید به راحتی به آن ها اطمینان کنید.

در انتها میتوانید برای پاسخ بهتر به سوالاتتان از بخش سوالات متداول استفاده نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *