قالب لاستیک, قطعه سازی

روش‌های چاپ روی کیبوردهای سیلیکونی

چاپ روی کیبوردهای سیلیکونی

هنگام تولید کیبورد سیلیکونی سفارشی، باید به روشی که برای تعیین عملکرد هر کلید توجه ویژه کرد. بسیاری از طراحی‌های مختلف کیبوردهای سیلیکونی، نیاز به چاپ روی کیبوردهای سیلیکونی ندارند. مانند روکش‌های سیلیکونی که روی کیبوردهایی قرار می‌دهند که نور ساطع می‌کنند و روی خودشان کلیدها مشخص است. با این حال برای اکثر کیبوردها برای تعیین عملکرد هر کلید چاپ لازم است. روش های مختلفی برای چاپ روی کیبوردهای سیلیکونی وجود دارد که هر یک مزایای خاص خود را دارد.

چاپ روی کیبوردهای سیلیکونی روش چاپ

چاپ

به دلیل ارزانی و انعطاف‌پدیری در انتخاب شکل و رنگ، چاپ روی سیلیکون از پر استفاده‌ترین روش‌ها برای چاپ روی کیبوردهای لاستیکی و سیلیکونی است. در حین این پروسه، کیبورد روی یک سطح صاف قرار داده می‌شود تا پرینتر بتواند روی سطح کلید‌ها چاپ را انجام دهد. با توجه به خمیدگی روی کلیدها، می‌توان به‌گونه ای چاپ را انجام داد که کل کلید را بپوشاند یا نوشته را درست در وسط کلید قرار داد.

چاپ روی کلیدها ارزان است ولی دوام کمی دارد.  با گذر زمان، رنگ بر اثر برخورد انگشت انسان با آن از بین می‌رود. برای افزایش طول عمر رنگ چاپ شده روی کلید، روش‌های مختلفی وجود دارد.

  • سرپوش‌های پلاستیکی را می‌توان روی کلیدها قرار داد. این سرپوش‌ها به کلید‌ها بافت می‌دهند و از روی آن‌ها محافظت می‌کنند.
  • پوشش‌های روغنی علاوه بر دادن بافت لطیف به کلید، عمر رنگ روی آن‌ها را افزایش می‌دهند.
  • پوشش قطره‌ای و پوشش پاریلن بعد چاپ، روی کلیدها قرار می‌گیرند. این پوشش‌ها مانعی میان سطح چاپ شده و محیط اطراف ایجاد می‌کنند. این پوشش‌ها عمر رنگ چاپ شده را افزایش می‌دهند ولی قبل از انتخاب یکی از آن‌ها باید محیطی که قرار است این کیبورد استفاده شود را بررسی کنید.

چاپ روی کیبوردهای سیلیکونی روش لایه‌برداری با لیزر

لایه‌برداری با لیزر

یکی دیگر از روش‌های چاپ روی کیبوردهای سیلیکونی، لایه‌برداری با لیزر است. در این روش کل قطعه سیلیکونی با یک لایه رنگ پوشانده می‌شود و با استفاده از لیزر بخش‌هایی از آن برداشته می‌شود تا شکلی مد نظر روی کلیدها ایجاد شود. اگر از ماده اولیه شفاف استفاده می‌کنید، می‌توانید زیر کلیدها چراغ قرار دهید تا از زیر سیلیکون نور ساطع کنند و به اصطلاح کیبوردهای Backlight خواهید داشت. این کار هم به زیبایی کیبورد می‌افزاید، هم باعث واضح شدن اشکال روی کلیدها می‌شود. از آنجا که اشکال و حروف در این روش روی کلیدها چاپ نشده‌اند، استفاده از سرپوش و پوشش ضرورت ندارد.

سرپوش‌های پلاستیکی

سرپوش‌های پلاستیکی باید زمانی استفاده شوند که می‌خواهیم کیبورد سیلیکونی برای مدت خیلی زیادی دوام بیاورد. حروف و اشکال می‌توانند روی سرپوش‌ها قالب‌ریزی، با فرورفتگی روی سطح سرپوش مشخص یا حتی با پلاستیکی به رنگ دیگر قرار داده شده باشند.

این روش، گران‌ترین روش برچسب‌گذاری کلیدهای کیبورد است ولی برای زمان‌هایی که قرار است از کیبوردها استفاده خیلی زیادی شود بهتر از چاپ یا لیزر عمل می‌کند. برای استفاده از سرپوش‌های پلاستیکی باید توجه کرد که پلاستیک استفاده شده باید غیر قابل تجزیه باشد و تا دمایی متناسب با سیلیکون مورد استفاده را می‌تواند تحمل کند.

در صورتی که به تازگی وارد این صنعت شده‌اید، قبل از هر چیزی برای انتخاب مواد مورد نظر با متخصصینی که در این عرصه وجود دارند مشورت کنید تا هم در هزینه و هم در وقت صرفه‌جویی کنید.

 

منبع: Silicone Dynamics

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *