قالب لاستیک

جوهر پایه سیلیکونی

جوهر پایه سیلیکونی

جوهر پایه سیلیکونی

سیلیکون، پلیمری است که از ترکیب اتم‌های کربن، هیدروژن و کربن با یکدیگر ساخته می‌شود. پلیمر سیلیکون به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، در صنایع مختلف بکار می‌رود. در سال‌های اخیر، استفاده از سیلیکون به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر فشار و رطوبت، انعطاف‌پذیری و رنگ‌پذیری بالا، عایق حرارتی مناسب و شکل‌پذیری در زمینه‌ی ساخت قطعات و قالب‌های بکار رفته در صنایع مختلف بسیار رایج بوده است.

جوهر پایه سیلیکونی چیست؟

اگر تاکنون تجربه‌ی کار با مواد سیلیکونی را داشته‌اید، حتماً متوجه شده‌اید که چاپ طرح و رنگ‌های مختلف روی قطعات سیلیکونی کار آسانی نیست. از جوهرهای معمولی نمی‌توان برای چاپ روی قطعات سیلیکونی استفاده کرد.

جوهرهای معمولی به دلیل این که در آن‌ها از حلال استفاده شده است، بر روی قطعات سیلیکونی به راحتی از بین می‌روند. به همین دلیل است که حتماً باید جوهر پایه سیلیکونی بکار برد. تنها سیلیکون است که به خوبی به خود سیلیکون می‌چسبد. لازم به ذکر است که این نوع جوهر بسیار مقاوم است و می‌توان از آن‌ها در طیف وسیعی از رنگ‌ها استفاده کرد.

نکته قابل توجه در مورد قطعات سیلیکونی این است که می‌توان آن‌ها را با جوهر پایه مخصوص به رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی درآورد. این کار موجب افزایش فروش محصولات سیلیکونی در سال‌های اخیر شده است. در این مقاله، جوهر پایه سیلیکونی را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

جوهرهای سیلیکونی موجود در بازار

همانطور که گفته شد، تنها جوهر پایه  مبتنی بر سیلیکون به قطعات و محصولات سیلیکونی می‌چسبد و به همین دلیل است که از این نوع جوهرها برای چاپ استفاده می‌شود. یکی از بهترین جوهر پایه سیلیکونی موجود در بازار، جوهرهای Natron SE است. این جوهر سیلیکونی در حین انعطاف‌پذیری بسیار بالا، رنگ کدر بسیار زیبایی را ایجاد می‌کند.

نوع دیگری از جوهر پایه سیلیکونی، DC Silicone است که به منظور چاپ در زمینه‌ی پزشکی، تبلیغاتی، ساخت اسباب بازی، نوشیدنی‌ها و تجهیزات صنعتی بکار می‌رود.

چاپ کاور سیلیکونی

رنگ به دست آمده را می‌توان برای مدت زمان طولانی بکار برد. محصولاتی که با استفاده از جوهر پایه سیلیکونی آماده می‌شوند، در برابر سایش و آب از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند چرا که پیوند بسیار محکمی بین جوهر پایه و همچنین قطعه‌ی سیلیکونی ایجاد می‌شود.

روش به دست آوردن رنگ‌های متنوع جوهر پایه سیلیکونی

با ترکیب مواد اولیه به نسبت‌های وزنی مشخص و دقیق می‌تواند رنگ‌های منحصر به فرد و متنوعی را ایجاد کرد. ترکیب وزنی مختلف مواد اولیه موجب به دست آمدن رنگ‌های متنوعی می‌شوند. پس از به دست آمدن رنگ موردنظر حتماً باید نوع و وزن هر رنگدانه به صورت فرمول ثابتی ثبت شود تا همواره از این فرمول برای تولید دقیق استفاده کرد.

در ادامه میتوانید بدانید که چاپ سیلیکون چیست؟

نحوه استفاده از جوهر پایه سیلیکونی در فرآیند چاپ

به منظور استفاده از جوهر پایه سیلیکونی در فرآیند چاپ حتماً به حرارت نیاز است. طی فرآیند چاپ، یک واحد ویسکوزیته بر فرآیند چاپ نظارت دارد. همچنین، از یک نوع کاتالیزور به منظور فعال کردن جوهر و پخت آن استفاده می‌شود.

به این ترتیب، نیروی دافعه‌ی بین جوهر پایه و همچنین قطعه‌ی سیلیکونی موجب چاپ طرح موردنظر می‌شود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *