مقالات, قالب بادی

قالب گیری بادی پت

قالب گیری بادی اکستروژن

قالب گیری بادی پت

قالب گیری بادی پت روشی است که در آن لوله های توخالی داخل ماشین قالبگیری قرار گرفته و پس از انجام فرآیند دمش برای تولید محصولات مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. این لوله ی توخالی را پاریسون یا پریفرم مینامند. این پریفرم داخل قالب مخصوص محبوس شده و برای مرحله دمش آماده میشود.

دمش چیست ؟

دمش مرحله ای است که یک جریان هوا وارد پریفرم میشود و آن را منبسط میکند تا به دیواره قالب بچسبد. این همان مرحله از قالب گیری است که شکل اصلی پریفرم به واسطه قالب تشکیل مشود.

پس از به اتمام رسیدن این مرحله درحالی که پریفرم در حال خارج شدن از قالب است، این مراحل روی یک پریفرم دیگر آغاز میشود. این کار باعث افزایش سرعت در قالب گیری میشود.

قالب بادی اکستروژن

این مدل قالب گیری را میتوان به این شکل هم انجام داد که همزمان دو یا چند پریفرم را درون قالب قرار دهیم تا به یکباره عمل دمش روی آنها انجام شود. اما برای این کار به پلیمری با وزن مولکولی بالاتر نیاز داریم. برای این روش از پلی اتیلن با چگالی بالا استفاده میشود.

از دو مدل دستگاه میتوان برای قالب گیری اکستروژن استفاده کرد:

1.دستگاه دو ایستگاهه یا شاتل

2.دستگاه پیوسته

عملکرد دستگاه دو ایستگاهه یا شاتل به این شکل است که یک قالب مشترک را مابین مرحله دمش و مرحله‌ی خروج پریفرم از قالب جابه جا میکند . به این معنی که در فرآیند تولید فقط از یک قالب استفاده میشود. اما عملکرد دستگاه پیوسته به گونه ای است که از قالب های جداگانه برای تولید مستمر و مداوم استفاده میکند.

برای مطالعه بیشتر درباره انواع مختلف قالب و قالب گیری میتوانید به سایت و اینستاگرام گروه صنعتی تمکو مراجعه نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *