قالب بادی, مقالات

انواع مختلف قالب گیری بادی

قالب بادی

انواع قالب گیری بادی

قالب گیری به روش بادی یک فرآیند و ساختاری است که برای تشکیل مواد پلاستیکی توخالی از جمله انواع بطری ها ، ظروف مختلف و تجهیزاتی بزرگ صنعتی استفاده می شود.

فرایند قالب گیری بادی را میتوان به پنج نوع اساسی زیر دسته بندی کرد:

 

  • قالب گیری بادی اکستروژن بدون وقفه ( Continuous extrusion blow molding )
  • قالب گیری بادی اکستروژن متناوب ( Intermittent extrusion blow molding )
  • قالب گیری بادی اکستروژن کششی ( Extrusion stretch blow molding )
  • قالب گیری بادی تزریقی ( Injection blow molding )
  • قالب گیری بادی تزریقی کششی ( Injection stretch blow molding )

 

قالب گیری بادی به روش اکستروژن که بدون وقفه به صورت مداوم انجام میشود ، یکی از پرکاربردترین روش های قالب گیری بادی به شمار می آید.

 

مراحل اصلی  فرآیند قالب گیری بادی اکستروژن بدون وقفه به صوت زیر است:

 

  1. پلیمر مذاب که به آن اکسترودر نیز گفته میشود ، از طریق یک حفره حلقوی به سمت جلو فرستاده میشود و به شکل یک استوانه ی پلیمری مذاب به نام پریفرم در می آید و آماده قالب گیری میشود.
  2. دو کفه ی قالب روی پریفرم قرار گرفته و بسته می شود. قسمت بالایی قالب یک حفره برای دمیدن باد به داخل قالب قرار دارد و مقدار کمی از پریفرم از قسمت پایینی قالب بیرون باقی میماند
  3. هوا از طریق حفربه در نظر گرفته شده به داخل قالب دمیده می شود. با این کار پریفرم درون قالب منبسط شده و به دیواره های قالب میچسبد. دیواره های قالب با طراحی خاصی خنک میشوند و با چسبیدن پریفرم به قالب ، پریفرم خنک و سفت میشود.
  4. پس از سرد شدن پریفرم و به دست آوردن استحکام لازم ، از قالب خارج میشود. محصول خارج شده از قالب نیازمند اصلاح میباشد. این کار توسط دستگاه های برش مخصوص انجام میشود.

 

 

قالب بادی

 

 

گروه صنعتی تمکو متخصص طراحی و ساخت انواع قالب های لاستیک ، سیلیکونی و بادی پت و پلی اتیلن میباشد. تمکو با بهره گیری از مهندسان متخصص و با تجربه خود و با استفاده از به روز ترین روش های ساخت قالب در دنیا محصولی با کیفیت را به ارمغان می آورد.

شما میتوانید گروه صنعتی تمکو را در اینستاگرام و آپارات دنبال کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *